Nyitókép: Manuel Tauber-Romieri/Getty Images

Kiderült, miért élnek rövidebb ideig a nagytestű kutyák

Infostart
2023. május 8. 20:10
A kis és nagy testű kutyák élettartama közötti jelentős eltérésre már korábban is számos különböző magyarázattal próbáltak szolgálni a tudósok

Az elképzelések között szerepelt például az, hogy a nagyobb kutyák azért élnek rövidebb ideig, mivel gyorsabb az anyagcseréjük, és bizonyos betegségeknél – például csontokat, ízületeket érintő elváltozások, szívizomzat elfajulása és kóros tágulása, gyomorcsavarodás – fokozott kockázatnak vannak kitéve. Néhányan azt is mondták, hogy testméretük miatt gyorsabban öregszenek, mint a kisebb kutyák.

Az Adelaide-i Egyetem tudósai úgy gondolják, hogy végre megtalálták az igazi választ. Vizsgálatuk során 164, különböző méretű kutyafajta kapcsán elemezték a halálozás gyakori okait. Az adatokból pedig azt állapították meg, hogy a nagyobb állatoknál gyakoribb a rosszindulatú daganatok kialakulása – írta a Blikk.

"A nagyobb kutyák nem feltétlenül öregedtek gyorsabban, mint a kisebb fajták, de a kutatás kimutatta, hogy a fajta átlagos testtömegének növekedésével a rák aránya is nőtt. Úgy gondoljuk, hogy a kutya testmérete és élettartama közötti összefüggést

a szervezet rák elleni védekezésének evolúciós lemaradása okozhatja, amely nem volt képes lépést tartani a nagyobb kutyák gyors kitenyésztésével"

– mondta Jack da Silva, a tanulmány szerzője.

Noha a fent leírtak elszomorítóak lehetnek a nagy testű kutyák szerelmeseinek, a kutató optimista. Véleménye szerint a nagy testű fajták idővel olyan rák elleni védekezést fognak kifejleszteni, amely megegyezik kisebb társaikkal.