Nyitókép: Pixabay

Méhek számára készült vakcinát engedélyeztek az USA-ban

Infostart
2023. január 9. 08:20
A méh kolóniákat leginkább veszélyeztető egyik pusztító betegség ellen nyújt hatásos védekezést az új ellenanyag.

Az amerikai mezőgazdasági minisztérium jóváhagyta az első, méheknek szánt vakcinát, mellyel a nyúlós (vagy amerikai) költésrothadástól lehet majd megvédeni az állatokat. Ez az első rovaroknak szánt vakcina, amely engedélyt kapott az országban, a tudósok pedig remélik, hogy ezzel kitaposhatják az utat a globális méhpopulációt megtizedelő egyéb vírusok és kártevők megfékezéséhez is – írja a New York Times cikke nyomán a telex.hu.

A vakcinát a méhek sorsát láthatóan a szívén viselő Dalan Animal Health nevű cég fejlesztette ki, és tényleg nehéz túlbecsülni, hogy mennyire fontos szerepe lehet a méhek megmentésében. A nyúlós költésrothadás a méhek költésének leggyakoribb és legpusztítóbb megbetegedése, melyet a Paenibacillus larvae baktérium okoz, és bár a betegség csak a fiatal egyedeket érinti, rájuk komoly veszélyt jelent, és nagyon gyorsan tud terjedni.

Korábban a betegséget az antibiotikumok mellett főként úgy lehetett megfékezni, hogy

az érintett kolóniát és minden ott használt felszerelést elégettek.

A tudósok sokáig azt hitték, hogy a rovarok antitestek híján nem tudnak immunitást szerezni az őket sújtó betegségekkel szemben, és amikor kiderült, hogy ez mégis lehetséges, akkor sem volt egyértelmű, hogy pontosan hogyan. 2015-ben aztán Freitak és két másik kutató megtalálta azt a fehérjét, amellyel ki lehet váltani az immunválaszt, és arra is rájöttek, hogy egyetlen méhkirálynővel lehetséges egy teljes kolóniát immunizálni.

Persze nem arra kell gondolni, hogy apró tűkkel szurkálják a méheket. A baktérium elölt változatait tartalmazó oltóanyagot egy cukros étellel adják be a méhkirálynőknek, amely az emésztés után bekerül a petefészkükbe, és immunitással ruházza fel a kikelő lárvákat.

A vakcina azért is lehet kiemelten fontos, mert a globális élelmiszerrendszer működéséhez nélkülözhetetlen méhek száma az utóbbi években vészesen csökkent. Azzal pedig, hogy az USA-ban engedélyezték a szer használatát megnyílt az út az újabb vakcinák és más állatgyógyászati szerek bevezetése előtt a méhészetben is.