Nyitókép: MTI/AP/AMNH/Jesse Delia

Ilyet még alig láttak a kutatók szárazföldi állatoknál - képek

Infostart / MTI
2022. december 24. 05:30
A májukban rejtik el a vörösvérsejteket az üvegbékák, hogy átlátszóvá váljanak és így álcázzák magukat - állapította meg egy tanulmány, amely a Science folyóiratban jelent meg.

A Dél- és Közép-Amerikában őshonos, éjszaka aktív üvegbékák nappal a hátuk színével megegyező leveleken lógva alszanak (lásd a nyitóképen). Azért, hogy testük ne vessen árnyékot és elrejtse őket a ragadozók elől, az üvegbékák pihenés közben vörösvérsejtjeik csaknem 90 százalékát a májukban rejtik el.

Amikor a békák ismét aktívvá válnak, a vörösvértestek visszakerülnek a véráramba, és az állatok vörösesbarna színt vesznek fel.

Carlos Taboada, a Duke Egyetem biológusa, a tanulmány társszerzője szerint a véralvadásgátló gyógyszerek fejlesztésében lehet jelentősége, ha tovább tanulmányozzák az üvegbékák ezen képességét. Az ugyanis továbbra is rejtély, hogyan élik túl a békák a vörösvértestek "elrejtését".

Az átlátszóság a vízi állatok körében gyakori álcázási forma, de a szárazföldön ritka.

Az Amerikai Természetrajzi Múzeum, az AMNH 2022. december 22-én közreadott felvétele egy megvilágított hím üvegbékáról az Egyesült Államokban. MTI/AP/AMNH/Jesse Delia
Az Amerikai Természetrajzi Múzeum, az AMNH 2022. december 22-én közreadott kombóképe egy üvegbéka keringéséről az állat alvó (b), mesterséges altatásban levő (k) és aktív (j) állapotában. MTI/AP/AMNH/Jesse Delia