A Readingi Egyetem kutatói szerint nemcsak ezüst-jodiddal lehet elérni, hogy egy felhőből eső hulljon alá - írja a hvg.hu a londoni The Guardian cikke nyomán.
Márpedig az "esőcsinálás" minden korábbinál fontosabb, hiszen a kutatók szerint az idei aszály csak nyitánya volt a ránk ezután váró nyári szárazságoknak. Eddig úgy fakasztottak vizet a felhőkből, hogy rakétákkal, ezüst-jodidot juttattak a légkörbe.
Brit kutatók azonban most egy sokkal egyszerűbb és jóval környezetkímélőbb módszert dolgoztak ki. A dolog lényege, hogy elektromos töltést adnak a felhőknek.
Ez nemcsak megnöveli a vízcseppek nagyságát, hanem szinte fel is robbantja a felhőt.
A kísérletek alatt egy drón rögzítette az elektromos mező és a cseppek jellemzőit. Az eszköz pozitív és negatív töltéskibocsátóit felváltva kapcsolták be. A mérések alapján több vízcsepp keletkezett függetlenül attól, hogy pozitív vagy negatív töltés szabadult fel. A mesterségesen létrehozott felhőből pedig hamarosan zuhogott is az eső.
A tudósok nagy reményeket fűznek az új módszerhez ugyanis az a köd feloszlatására is alkalmas lehet. Ráadásul úgy, hogy semmiféle vegyszer nem kell hozzá.