Nyitókép: Wikipedia

Veszélyes, tutajos kártevő jelent meg a Balatonnál

Infostart
2022. október 19. 05:00
A szakemberek mindent elkövetnek, hogy időben megfékezzék a terjedését.

Kerti tavaknál különösen kedvelt, de a természetes vizekre káros, invazív faj, a kagylótutaj nevű, trópusi eredetű növény került feltehetően akvaristák által a Kis-Balatonba, Zalavár környékére néhány hete. A szakemberek most csónakkal igyekeznek begyűjteni a káros növényt, hogy megakadályozzák elterjedését, mert most még nem jelent komoly problémát, ám ha elszaporodna, jelentős gondot okozna – írja a zaol.hu.

Az ökoszisztéma szerkezetének megóvása miatt kulcsfontosságú a növényfaj eltávolítása. Az úszó kagylótutaj olyan felszínborítást képes elérni gyors szaporodásával, ami akár 100 százalékban lefedi a víz felszínét, ezzel pedig komoly kárt jelenthet, mivel egyrészt az itteni, hasonló életmódú, őshonos és védett fajok konkurense, másrészt vízminőségi problémákat is okozhat.

Az úszó kagylótutaj különösen nagy kárt okozhat azzal, ha olyan mértékben elszaporodik, hogy leárnyékolja a vízfelszínt és oxigéntől zárja el a vízereket. Lefolyási akadályt is képezhet, például azzal, hogy a parton is elszaporodik.

Az inváziós fajokat, állományokat egyelőre csak nyomon követni tudják, mert költséges és rendkívüli erőfeszítést igényel az ellenük való küzdelem, ugyanis ha egy-egy hajtás, vagy éppen a gyökerükből egy-két milliméter a vízben marad, akkor abból újabb növény fejlődhet ki.