EU-s pályázat keretében innovatív sejtterápiás központot alakítottunk ki teljesen zártrendszerben és steril körülmények között CAR-T sejteket tudunk készíteni hematológiai rosszindulatú betegségben szenvedők számára.
Ezek olyan sejtek, amiknek a felszínére génsebészeti eljárással receptorokat helyezzünk ki, és ezek a receptorok hozzákötődnek a daganatsejtekhez, elpusztítják azokat, illetve ellenállnak a daganatsejtek immunrendszert elaltató hatásainak - fejtette ki az InfoRádió kérdésére Vályi-Nagy István, a Dél-Pesti Centrumkórház főigazgatója.
Ez a technológia három területen sikeres. Egyik a felnőttkori limfóma típusú diffúz nagysejtes limfóma, a másik egy akut limfoid leukémia, ami a gyermekek betegsége elsősorban, illetve a myeloma multiplex, amelyik szintén felnőttkori, elsősorban az idősebbeket érinti.
Külföldön elsősorban az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában rendelkezésre állnak ezek a kezelések, ám rendkívül költségesek. Magyarországon és a következő időszakban, már talán a jövő évben klinikai vizsgálat keretében rendelkezésre fog állni egy ilyen készítmény.
Nekünk tapasztalatunk van az őssejtterápiával, hiszen 350 és 400 őssejttranszplantációs kezelést végzünk évente gyermeken és felnőtteken. Tehát ismerjük a lehetséges szövődményeket, úgyhogy nem félünk a kezeléstől. A sejtterápia bármelyik formájának az alkalmazásában szintén kiterjedt tapasztalatunk van. Arra törekszünk, hogy Magyarországon is legyen saját CAR-T sejt előállítás és abban reménykedünk, hogy sokkal olcsóbban tudjuk majd előállítani, úgyhogy a biztosító ki tudja fizetni.