A víz meghatározó szerepet játszik az időjárás alakításában. A légkörbe való bepárolgásától kezdve a halmazállapot-változáson keresztül a kihullásig erősen hat a légköri energia forgalomra, és a légkör sugárzás háztartására, végső soron az időjárás alakulására. A légköri vízforgalomban jelentkező zavar pedig szó szerint létkérdés lehet az élővilág, így az ember számára is – írja az Országos Meteorológia Szolgálat oldalán megjelent tudományos igényességű ismeretterjesztő cikk.
A bevezetőben összegzik a víz légköri mozgását. Mint írják, három körre bontható:
- a kisskálájú, vagy konvektív ciklusra, amely leginkább a gomolyfelhőkhöz, illetve zivatarfelhőkhöz (konvekcióhoz) kapcsolható,
- a ciklonok skáláján zajló ciklusra (szinoptikus skálájú folyamatok), és
- az éghajlati övek közötti makroskálájú áramlásra (hemiszférikus skálájú folyamatok).
Az egyes ciklusok szerepe térben és időben változik, azonban, ha bármelyik körben is valamilyen anomália lép fel, az szárazságot vagy éppen árvizekkel terhelt időszakot hozhat magával.
Az idei rendkívül erős, globális skálán jelentkező aszályos időszakban mindhárom skálán zavarok keletkeztek.
A tanulmány célja a három vízciklus sajátosságainak áttekintése és a szélsőséges aszály kialakulásában játszott szerepük bemutatása, kiegészítve a 2022-es rendkívüli aszály okait tárgyaló korábbi írásukat.
Ezután következnek a részletek sok szemléletes ábrával, térképpel és egy zivatarképződést demonstráló balatoni videóval, amit itt meg is mutatunk: