Nyitókép: Pixabay.com

A dohányzás újabb árnyoldaláról rántották le a leplet

Infostart
2022. június 26. 08:55
Egy új tudományos jelentés szerint súlyos betegségek okozója lehet a cigi, a dohányzók aránya sokkal magasabb a mentális betegségben szenvedők körében.

Egy, a Bristoli Egyetem tudósai által készített új jelentés szerint a dohányzás növeli a skizofrénia és a depresszió előfordulásának esélyét. A Royal College of Psychiatrists Nemzetközi Kongresszusán mutatták be a bizonyítékokat – írja az Index.

A dohányzók aránya sokkal magasabb a mentális betegségben szenvedők körében, mint a nem dohányzók között. Angliában 6 millióan dohányoznak, akik közül 230 ezren súlyos mentális betegségtől (pl. skizofrénia és bipoláris zavar), 1,6 millióan pedig depressziótól és szorongástól szenvednek.

Az ország ezért új dohányzásellenes stratégia alkotására készül, hatékony és új módszerekkel szeretnék visszaszorítani a káros szenvedélyt.

Az új jelentés egyik szerzője, Marcus Munafo professzor, a Bristoli Egyetem pszichológia professzora azt mondta, kétségtelen, hogy a dohányzás káros a mentális egészségre, és a pszichés problémákkal küzdőknek meg kell érteniük a dohányzás ördögi körét: a lelki betegség miatt az egyén többet dohányzik, és kialakul a függőség.

Ugyanakkor a dohányzás növeli a későbbi mentális betegségek kockázatát és súlyosbítja a pszichés tüneteket.

Adrian James, a Royal College of Psychiatrists elnöke szerint a dohányzás súlyos károkat okoz a testben és a lélekben is. A mentális egészségügyi problémákkal küzdő dohányosoknak az egészségügyi szakemberek segíthetnek a leszokásban, a pszichiátereknek pedig kötelességük támogatni a leszokókat.

Egy egykori depressziós, mára sikeresen leszokott dohányos úgy nyilatkozott, tévhit, hogy a nehéz, stresszes helyzetekben segít a dohányzás, éppen, hogy nem.