Nyitókép: Maskot/Getty Images

Gerincvelő-implantátum segíthet a lebénult embereken

Infostart
2022. február 13. 08:20
Még évekbe telik, mire megkezdődhetnek a humán kísérletek, de a kutatók nagyon bizakodók.

Lebénult egereken végzett laboratóriumi teszteken mintegy 80 százalékos sikerrel állították helyre emberi sejtekből készült 3D-implantátumok segítségével a járóképességet. A a kutatók a betegek szövetmintáit az emberi embriók gerincvelőjének fejlődéséhez hasonló eljárással alakították át működő gerincvelő-implantátummá – írja a Sky News.

Azt remélik, a következő néhány évben képesek lesznek személyre szabott implantátumokat létrehozni a sérülések által károsodott testszövetek helyreállítására, ezek nem hordozzák magukban annak kockázatát, hogy a páciens szervezete kilökődne belőlük.

Tal Dvir professzor, a Tel Aviv-i Egyetem Sagol Regeneratív Biotechnológiai Központjának kutatásvezetője szerint

a kísérleti egerek rehabilitációja gyorsan zajlott,

annak végén egészen jól jártak.

"Ez az első olyan eset a világon, amelyben beültetett, mesterséges emberi szövetek gyógyulást eredményeztek a hosszú távú krónikus bénulás állatmodelljében, amely a legjelentősebb modell az emberi bénulás kezelésére" – mondta el.

"Világszerte emberek milliói bénulnak le gerincsérülés miatt, és még mindig nincs hatékony kezelés az állapotukra. A nagyon fiatal korban megsérült emberek sorsa az, hogy életük hátralévő részében kerekesszékben üljenek, és viseljék a bénulással járó összes társadalmi, pénzügyi és egészségügyi költséget.

Célunk, hogy személyre szabott gerincvelő-implantátumot állítsunk elő minden bénult személynek,

ami lehetővé teszi a sérült szövet regenerálódását a kilökődés kockázata nélkül" – tette hozzá.

A páciens hasi zsírszövetéből vett mintát géntechnológia segítségével módosítják, hogy visszatérjen az embrionális őssejtekhez hasonló állapotba. A kutatók a technológia gyors jóváhagyására számítanak, és a következő néhány évben embereken is szeretnének klinikai kísérleteket végezni. A betegektől származó szövetmintákból működő gerincvelő-implantátumokat alakítanak ki egy olyan folyamat révén, amely a gerincvelő emberi embriókban történő fejlődését utánozza.

A tudósok azt tervezik, hogy idővel képesek lesznek személyre szabott implantátumokat létrehozni, amelyek a sérülés következtében károsodott szövetek helyreállításának célját kilökődés kockázata nélkül szolgálják.