Nyitókép: Pixabay

Az űrből érkezhetnek válaszok az öregedés problémájára

Infostart
2021. december 30. 06:00
A Kennedy űrközpontból lőnek ki emberi izomsejteket: a MicroAge kutatás keretében ezek vizsgálata juttathat bennünket tudáshoz az öregedéssel kapcsolatosan.

A SpaceX Falcon 9 viszi a sejteket az űrbe, a kutatás témája feltérképezni azt, mi történik az izomsejtekkel öregedés közben, és a folyamatok hátterében milyen okok állhatnak.

Az izomsejteket laboratóriumi körülmények közt tenyésztették ki, rizsszem nagyságúak és kis, 3D-nyomtatott dobozkákban utaznak az űrbe. Az űrben rendszeres elektromos stimulust kapnak majd, ami összehúzódásra készteti őket.

Hogy ezt miért nem a Földön teszik meg velük, arra a gravitáció hiánya adja meg a választ: a gravitáció hiányának ugyanolyan hatása van az asztronauták izaira, mint az öregedésnek mindannyiunkéra.

Az izomsejteket akkor vizsgálják majd meg, amikor 2022 januárjában visszakerülnek a Földre. A Liverpooli Egyetem ekkor alapos vizsgálatoknak veti alá az izomsejteket, melyeket a Földön hasonló módszerrel kezelt sejtekkel vetnek össze.

Azt remélik a kísérlettől, hogy

segít majd megérteni, miért gyengülnek izmaink, ahogy öregszünk,

illetve megoldási lehetőségeket is keresnek a folyamat megállítására.

"Már régóta tudjuk, hogy az űrhajósok az űrben gyorsan veszíthetnek izmaikból, az emberek azt találgatták, hogy ez felgyorsult öregedési jelenség-e. Nemrég rájöttünk, hogy az űrállomáson lévő asztronautáknak hasonló problémáik vannak: mindannyian legalább napi 2,5 órát edzenek, de ennek ellenére elég jelentős mennyiségű izmot veszítenek, és egy darabig nem tudnak járni, miután visszatérnek a Földre" – nyilatkozott Malcolm Jackson professzor, a Liverpooli Egyetem munkatársa a Sky Newsnak.

Az emberi izmok az életkor előrehaladtával veszítenek tömegükből és erejükből is, ami befolyásolhatja a mindennapi feladatok elvégzésének képességét, számos problémát okozva.

Ettől növekszik az esés kockázata és a sérülésekből való felépülés hosszabb ideje is ennek a jelenségnek tudható be.

A kísérlethez szükséges tárolókapszulákat, az oxfordshire-i székhelyű Kayser Space tervezte és építette: ennek biztosítania kell, hogy a sejtek túléljék a hőmérséklet-ingadozást, a rezgés és a G-erő esetleges változásait a kilövés során.

A küldetés részeként a 24 izomsejt-tárolóra gyerekek által a Liverpooli Egyetem által meghirdetett pályázatra tervezett küldetéstapaszok kerülnek.