Nyitókép: Varga György

Az mRNS-technológia malária ellen is hatékony lehet

Infostart
2021. augusztus 14. 19:15
Két éve 229 millió maláriás eset volt a világon, ennek 94 százaléka Afrikában: a BioNTech, a Pfizer oltását fejlesztő cég most ugyanezen a működési elven alapuló malária elleni vakcinát fejleszt.

A következő év végére szeretne a cég biztonságos és nagyon hatékony malária elleni oltásával elkészülni. A tavalyi 229 millió maláriás esetből a WHO becslése szerint 67 százalék öt év alatti lehetett. 409 ezren haltak meg ugyanebben az évben a betegségben: mind az esetek, mind a halálozások 94 százaléka az afrikai kontinensen következett be – írja a Sky News.

Ugur Sahin, a Biontech vezérigazgatója a következőket mondta: "A HIV és a tuberkulózis elleni oltáson már dolgozunk: a malária a harmadik olyan betegség, amely esetében nagy igény lenne gyógymódra. Hihetetlenül sokan fertőződnek meg évente, sok beteg hal meg, és különösen súlyos betegség, valamint magas a halálozás a kisgyermekek körében" – fogalmazott.

Sahin ugyanakkor elismerte, hogy

a projekt nagyon korai szakaszban van, és nincs garancia a sikerre.

A malária szúnyogok terjesztette betegség, amely hétnapos lappangási időt követően lázzal, hidegrázással, gyengeséggel, fejfájással, hasi fájdalommal, hányással ás hasmenéssel jelentkezik. Görcsök, veseelégtelenség, a keringés összeomlása is bekövetkezhet a betegség következtében, de az agyi malária kómát is okozhat. Főként kisgyermekek, idősek és várandósok esetében nagy a betegség kockázata. Kialakulását gyógyszerszedéssel lehet megelőzni, de emellett sem száz százalékos az, hogy nem betegszünk meg tőle. Fontos a szúnyogcsípések elleni védekezés: ezzel lehet a legjobban kiküszöbölni a malária kialakulását.