Elektromos autók
Az ellenérdekelt iparágak természetesen nagy lendülettel tolják a kibocsátásmentes közlekedés hatását tagadó narratívákat, de ettől még tény, hogy az akkumulátorokban használt lítium, nikkel és kobalt kitermelése elképesztő környezetpusztítással jár. Az EV-k gyártása ráadásul költségesebb és energiaigényesebb, mint füstős testvéreiké. A végső kérdés pedig mindenképpen az, hogy milyen forrásról töltjük az autót: ha nem megújuló áramot fogyaszt, lényegében csak arra költöttünk jó sokat, hogy az ökológiai felelősséget áthárítsuk – írja az Index.
Bioélelmiszerek
Lehet, hogy vannak olyanok, akik úgy gondolják, hogy jót tesznek a környezettel, de a kapitalizmus mérgeitől való elfordulás nem mindig jár környezeti előnyökkel. Sőt, inkább egy olyan kapitalizmust pénzel, ami ugyanolyan ökológiai lábnyomot produkál nagyobb területen, még több vízszennyezéssel – teszi hozzá a lap. Hasonló a helyzet a vega élelmiszerekkel: csökkentik az állattartás lábnyomát, de ha például a mandulatejet vesszük, a legenergiaéhesebb növény lévén, a masszívan vízigényes előállításával képes negligálni azt az előnyt, amit a szarvasmarhák erdőpusztítása és metánkibocsátása terén kiválthatna.
E-könyv olvasók
Megannyi ki nem vágott fa susog hálásan annak, aki elektronikus könyvek olvasására specializált gépet használ. Ugyanakkor nem árt szembenézni azzal, hogy a készülék nem kevés műanyagot tartalmaz, emellett pedig előállítása és újrahasznosítása révén rengeteg energiát igénylő akkumulátort. Aki jót akar, könyvtárba jár.
Az Index cikke a továbbiakban még kitér a teafilter és a bevásárlótáskák „árnyoldalaira” is.