Nyitókép: Pixabay

A mikroműanyagok már az összes emberi szervben ott csücsülnek

Infostart / MTI
2020. augusztus 18. 09:54
Egy amerikai kutatás igazolta először, hogy számos létfontosságú szervben felhalmozódhatnak a műanyagrészecskék. Tüdő, máj, vese...

Valamennyi mintából kimutatható volt a műanyagok jelenléte - közölte egy friss kutatás eredményét az Amerikai Kémiai Társaság (American Chemical Society). Az amerikai kutatók a műanyag részecskék jelenlétét 47 olyan donor szerveiben vizsgálta, akikről ismert a szennyezettségnek való kitettség. A tüdőkből, májakból, vesékből és epékből vett mintákban is találtak mikro- és nanoműanyagot. Ezek a szervek a leginkább kitettek a fertőzöttségnek, mivel ezek szűrik vagy gyűjtik össze a részecskéket.

Többtucatnyi különböző típusú műanyag összetevőt találtak, például a műanyag zacskók előállításához használt polietilént és a palackokban alkalmazott polietilén-tereftalátokat (PET). Mind a 47 emberi mintában jelen volt a biszfenol-A (BPA), amely az élelmiszerek csomagolásában kap szerepet.

A zacskók és palackok feldarabolódásából származó mikro- és nanoműanyagok a világ minden sarkában elszennyezték már a környezetet. Az állatoknál a kutatások a szennyezettséget már összekapcsolták a terméketlenséggel, gyulladásokkal és rákbetegségekkel, de az emberi egészségre gyakorolt hatása egyelőre ismeretlen a tudósok szerint.

„Nem akarunk ijesztgetni, de aggasztó, hogy ezek a természetes úton nem lebomló anyagok, amelyek mindenütt jelen vannak, bekerülhetnek és felhalmozódhatnak az emberi szövetekben, és nem tudjuk, milyen lehetséges hatásuk van az egészségre”

– mondta Varun Kelkar, az Arizonai Állami Egyetem hallgatója, a kutatócsoport tagja. Szerinte a kutatás révén újabb epidemiológiai vizsgálatokat végezhetnek majd a tudósok, hogy felmérjék a mikroműanyagok emberi egészségre gyakorolt hatását.