eur:
394.95
usd:
371.53
bux:
0
2024. április 19. péntek Emma
Világűr, 2018. szeptember 26.A Föld körül keringő Nemzetközi Űrállomáson szolgálatot teljesítő német Alexander Gerst űrhajós Flickr-oldala által 2018. szeptember 26-án közreadott kép a Trami névre keresztelt szupertájfunról szeptember 25-én. Az ötös erősségű trópusi ciklon várhatóan szeptember 30-án éri el Japán és Tajvan térségét. (MTI/EPA/ESA/NASA/Alexander Gerst)
Nyitókép: MTI/EPA/ESA/NASA/Alexander Gerst

Az uniónak új és nagyratörő tervei vannak a világűrben

Több mint 700 milliárd forintnak megfelelő összeget költene el néhány év alatt az Európai Unió arra, hogy függetlenné váljon az EU űripara, és utolérje az Egyesült Államokat, valamint Kínát.

A SpaceX történelmi sikere nemcsak azt mutatta meg, hogy a magánszektornak igenis van keresnivalója az űriparban, hanem azt is, hogy újra kiéleződött az elmúlt években egyre fokozódó űrverseny. Miközben Elon Musk vállalata sikerrel juttatott embert a világűrbe, a kínaiak sem tétlenkedtek: 2019 nyarán egy hajóról indítottak útnak egy űrrakétát.

A versenyben az Európai Unió sem szeretne lemaradni – írja a Hvg.hu. Thierry Breton, az Európai Bizottság biztosa a Reutersnek adott interjúban azt mondta, emiatt az EU 2024-ig elhalasztja a Galileo nevű uniós navigációs rendszer utolsó műholdjainak telepítését, az így felszabaduló pénzügyi forrásokat pedig az újrahasznosítható rakéták, valamint egyéb más technológiák kifejlesztésére lehet majd költeni.

Emellett az Európai Unió egy 1 milliárd eurós (kb. 357 milliárd forint) megállapodást kötött a francia székhelyű Arianespace nevű céggel, hogy felpörögjenek a fejlesztések, valamint egy szintén 1 milliárd eurós alapot is létrehoztak European Space Fund (Európai Űralap) néven, hogy az űripari startup cégek forráshoz jussanak.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×