Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Több tucat faj tűnhet el a kutyák miatt

Infostart
2019. február 15. 05:14
A macskák és a patkányok után a harmadik legveszedelmesebb ragadozófaj, amit az ember szabadított rá a vadon élő állatokra, a kutyáké.

Jelenleg nagyjából egymilliárd kutya él a világon, és bár nincsenek pontos adatok a vadon élő és a szabadon kószáló ebekről, a környezetvédők szerint a számuk folyamatosan növekszik. Ezek a kutyák jelenleg nagyjából 200, köztük 30 súlyosan veszélyeztetett, 71 veszélyeztetett és 87 sebezhető állatfajra jelentenek fenyegetést. A fajok majdnem fele emlősfaj, 78 madárfaj, 22 hüllőfaj és három kétéltűfaj – írta a BBC cikke alapján a beol.hu.

A kutatók szerint a vadon élő és szabadon tartott vagy kószáló kutyák eddig csaknem egy tucat állatfaj, köztük egy vadmadárfaj kipusztulásában játszottak közre,

így a macska és a patkány után immár a harmadik legveszedelmesebb ragadozó, amelyet az ember szabadított rá a természetre.

A Biological Conservation című folyóiratban megjelent új tanulmány szerint a probléma a legsúlyosabban Ázsia néhány részét, Közép- és Dél-Amerikát, a karibi térséget és Óceánia egyes területeit sújtja.

A szakértők szerint a magukra hagyott és rendszeresen szabadon engedett kutyák ötféle módon hatnak a vadvilágra:

  • ragadozókként megölik a vadállatokat,
  • megbolygatják az ökoszisztémát,
  • betegségeket – elsősorban veszettséget és szopornyicát – adnak át a vadaknak,
  • versengenek velük a zsákmányért
  • és – főleg Európában – szaporodnak a farkasokkal.