Halláskárosodást is okozhat a zikavírus

InfoRádió / MTI
2016. szeptember 1. 05:23
A várandósság ideje alatt zikavírussal megfertőződött édesanyák mikrokefáliás újszülöttjeinek csaknem 6 százaléka halláskárosodással jön a világra - derült ki egy új, kis létszámú brazil tanulmányból.

Az amerikai járványügyi központ (CDC) heti jelentésében közölt tanulmány készítői 70 olyan mikrokefáliás csecsemő adatait elemezték, akiknek édesanyja zikavírussal fertőződött meg a terhesség idején.

A pernambucó-i Oswaldo Cruz Alapítvány kutatóinak eredményei szerint a babák csaknem 6 százaléka küzdött halláskárosodással, amelynek a fertőzésen kívül semmi egyéb okát nem találtak.

A szakemberek szerint számos olyan egyéb vírusos fertőzés - rubeola, cytomegalovirus (CMV) - létezik, amelyet ha elkap a kismama a várandósság idején, akkor lehet, hogy a gyermek halláskárosodással jön a világra.

A kutatók úgy vélik, hogy immár a zikavírust is a halláskárosodás kockázati tényezői közé kell sorolni, és noha az anyja révén fertőzésnek kitett gyermek normális hallással jön is a világra, akkor is rendszeresen ellenőrizni kell, hogy nem jelentkezik-e nála később halláskárosodás.

A mikrokefáliás csecsemők szokatlanul kis koponyával születnek, ez később akadályozza a mentális fejlődésüket. A járvány kitörése óta több mint 1800 mikrokefáliás esetet regisztráltak Brazíliában.

Az Egészségügyi Világszervezet szerint szilárd tudományos konszenzus alakult ki arról, hogy a zikavírus Guillain-Barre-szindrómát, egy ritka idegrendszeri betegséget is okozhat, amely felnőtteknél ideiglenesen bénulást idézhet elő.

A méhen belüli zikafertőzés továbbá súlyos ízületi elváltozásokat is előidézhet a kisbabáknál.

Egyelőre nincs védőoltás a főként egyiptomi csípőszúnyogok terjesztette zikavírus ellen.