Mindent kinyomtatnak 3D-ben a pécsi központban

InfoRádió
2016. július 30. 12:07
Európa legnagyobb háromdimenziós nyomtató és vizualizációs központjai közé kerülhet a Pécsi Tudományegyetem egy közel kétmilliárd forintos uniós támogatásnak köszönhetően - mondta az InfoRádióban Nyitrai Miklós.

A Pécsi Tudományegyetem Biofizikai Intézetének igazgatója kiemelte: „létrehozzuk a 3D nyomtatásra alkalmas eszközök tárházát. Lehetőség szerint minden olyan anyagot, amit a mai technológia szerint ki lehet nyomtatni egy háromdimenziós szerkezetben, ki tudjuk nyomtatni, ehhez gépeket kell venni.”

A projekt részleteiről a 3D munkacsoport vezetője azt mondta, lesznek kutatások, amelyek a 3D-technológia fejlesztését, további alkalmazási lehetőségeit keresik. Hozzátette, az oktatásba vonás és ezáltal javítása valamint a szolgáltatás is célja a projektnek.

Ma még a cégeknél sem áll rendelkezésre tetszőleges 3D nyomtatói kapacitás, az igények viszont láthatóan nőnek. Azt szeretnénk, ha a szolgáltatói központ ki tudná nyomtatni a megrendelő által leírt 3D-s szerkezeteket. Hosszútávon, a négyéves futamidőt követően ez segítheti a központ fenntartását is” - jelezte Nyitrai Miklós.

Az interdiszciplináris összefogásról a Pécsi Tudományegyetem Biofizikai Intézetének igazgatója kifejtette, részt vesznek benne a természettudományi kar kutatói is, akik elsősorban alapkutatásokon keresztül vizsgálják azt, hogy a 3D technológiákkal hogyan lehet továbblépni, például a miniatürizálás, az elektronikai fejlesztések irányába.

A műszaki kar kutatóinak hatáskörébe az egyes prototípusok, elképzelt tervek kinyomtatása tartozik. Ez azért komoly informatikai hátteret is igényel, ebben a tekintetben is lehet fejlődés. A művészeti kar is nagy létszámban vesz részt, elsősorban a szobrászoknak, de az ötvösök munkáját is közvetlenül tudja segíteni” -

fogalmazott Nyitrai Miklós.

A 3D munkacsoport vezetője beszámolt arról is, hogy a felsoroltakon túl az általános orvostudományi kar is benne van a projektben. Elmondta, a PTE-n a sebészet, a fogászat, az érsebészet, különösen a pótlások élettelen, később élő szöveti nyomtatást fognak igényelni. Hozzátette, a közgazdaság-tudományi kar pedig a gazdasági területeinek kidolgozásában segít.

1,85 milliárd forint áll rendelkezésünkre a különböző projektcélokra. Olyan 3D technológiai és vizualizációs központnak kell létrejönnie, ami Európában is csak néhány központban található. Egy új ágazatot tudunk létrehozni a kutatásban, az oktatás javításában és a szolgáltatásban is” -

hangsúlyozta Nyitrai Miklós.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Mindent kinyomtatnak 3D-ben a pécsi központban
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást