Jelenleg a kezelés elején adott antidepresszánsok mintegy fele nem bizonyul hatékonynak, ezért az orvosok kénytelenek addig próbálkozni, amíg a megfelelőt meg nem találják.
A londoni King's College kutatói kis létszámú kutatásukban a beteg vérvizsgálati eredményei alapján keresték meg a neki való orvosságot. Akiknél gyulladást mutatott a teszt, azoknak erősebb gyógyszerrel kellett kezdeniük a kezelést - írták az International Journal of Neuropsychopharmacology című szaklap aktuális számában megjelent tanulmány szerzői.
Eddig 140 - depresszióval diagnosztizált - önkéntes segítségével próbálták ki a sok év munkájával kidolgozott vérvizsgálatot. A kutatók szerint nagyobb létszámú vizsgálatokra van szükség, hogy bizonyítsák, valóban működik a módszer.
A vérvizsgálatban a gyulladás két jelzőjét - a MIF és az interleukin-1 béta elnevezésű markereket - keresték. Azok a páciensek, akiknek a vérében nagy arányban találták meg a két markert, a hagyományos, gyakran felírt antidepresszánsokra nem reagáltak.
"A betegek nagyjából egyharmadánál lehetnek jelen ezek a markerek, ők lehetnek azok, akiknek agresszívebb terápiát kellene előírnunk" - vélte Carmine Pariante, a kutatás vezetője.
Az antidepresszánsok biztonságosak, ám lehetnek mellékhatásaik.
Pariante szerint gyulladással válaszol a szervezet a stresszre, azonban különös módon épp ez akadályozza a gyógyszeres kezelést. Kutatócsoportjával azt vizsgálják, segíthetnek-e ezeken a betegeken az antidepresszánsok mellett szedett gyulladáscsökkentők.
A kutatók arra is felhívták a figyelmet, hogy a páciensek semmiképp ne kezdjenek ezért maguktól gyulladáscsökkentőt szedni, és arra is kitértek, hogy a gyógyszer nem az egyetlen lehetséges útja a depresszió kezelésének, a pszichoterápiát, a meditációt és az önsegítő csoportokat is fontosnak tartják.