eur:
393.84
usd:
367.91
bux:
66376.55
2024. április 25. csütörtök Márk

Hogy függ össze a válság és a rákbetegek halálozása?

Világszerte félmillió rákbeteg halálához járult hozzá 2008 és 2010 között a gazdasági válság a londoni Imperial College tanulmánya szerint: számtalan beteg munkanélkülivé válása vagy az egészségügyi rendszer megcsorbítása miatt nem kapott megfelelő kezelést.

A kutatók megfigyelték, hogy a munkanélküliség növekedése és az egészségügyi kiadások visszaesése minden esetben a rák halálos áldozatai számának növekedéséhez vezetett. Az elhunytak száma a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországaiban a becslések szerint 260 ezerrel növekedett, a következtetések szerint így számuk világszerte több mint 500 ezerre tehető. Csak az Európai Unióban mintegy 160 ezerrel többen haltak meg rákbetegségben a válság miatt.

"A rák világszerte az egyik fő halálozási ok. Arra jöttünk rá, hogy a munkanélküliség mértékének növekedése együtt jár a rák miatti halálozási arány növekedésével. Egy általános betegbiztosítás véd az ilyen hatások ellen, ez különösen az olyan jól kezelhető betegségek esetén figyelhető, mint a mell-, a prosztata- vagy a bélrák" - mondta el Mahiben Maruthappu, a tanulmány egyik szerzője, az Imperial College munkatársa.

Tanulmányuk elkészítésében a kutatók többek között az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Világbank statisztikáira támaszkodtak, az adatok mintegy hetven ország összesen több mint kétmilliárd fős lakosságára vonatkozó információkat tartalmaznak. Elemezték a munkanélküliség, az egészségügyre költött kiadások és a rák halálozási aránya közti összefüggéseket 1990 és 2010 között.

Eredményeik szerint ha az egészségügy finanszírozása csak egy százalékkal csökkent, az már 0,0053-mal növelte a százezer lakosra jutó járulékos halálos áldozatok számát. Járulékos halálos áldozatoknak azokat az elhunytakat tekintik, akiknek halála kedvezőbb feltételek mellett nem következett volna be.

Címlapról ajánljuk
Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

A platform jelenleg a legnépszerűbb a fiatalok körében, és amellett, hogy rengeteg időt töltenek el rajta, a megjelenő tartalmak jelentős befolyással vannak a felhasználókra politikailag is. A meghozott törvény arra kényszeríti a kínai vállalatot, hogy amerikai kézbe adja tengerentúli leányvállalatát, ám az államvezetés úgy is dönthet, hogy titkos technológiává nyilvánítja az algoritmust, így viszont 170 millió felhasználó maradhat hoppon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Reggel az ázsiai tőzsdéken kedvező hangulatban telt a kereskedés, ezt követően azonban Európában és Amerikában is elfogyott a lendület délutánra a tőzsdéken. Az üzemanyagárakról szóló bejelentést követően is erős a Mol, az olajcég árfolyama  2 százalékos pluszban zárt. Amerikában kis mértékű, vegyes irányú elmozdulás volt látható. Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×