Elküldte első felvételeit a Földre az ExoMars program űrszondája

InfoRádió / MTI
2016. április 14. 22:25
Pontosan egy hónappal felbocsátása után kitűnő állapotban van az európai-orosz ExoMars program űrszondája, a TGO (Trace Gas Orbiter) az elmúlt napokban elküldte első felvételeit a világűrről - közölte csütörtökön az Európai Űrügynökség (ESA).

A Mars-kutató űrszondát a Schiaparelli leszállóegységgel együtt március 14-én bocsátották fel a kazahsztáni Bajkonurból. A TGO és a Schiaparelli műszerei jól működnek - jelentette be Hakan Svedhe, az ExoMars misszió tudósa.

Az ExoMars expedíció az élet jelei után kutat majd a vörös bolygón. Az űrszonda hét hónapnyi utazást követően, 496 millió kilométer megtétele után októberben ér a Marshoz.

Legalább 2022-ig fog keringeni a bolygó körül, és többek között metán nyomai után kutat. (Az élet valamikori jelenlétének lehetséges jelzőjeként számon tartott metánt elsőként az ESA Mars Express nevű műholdja fedezte fel 2004-ben a bolygó légkörében.) A Schiaparelli egység az űrszondáról való, október 16-ára tervezett leválása után három napig tartó leszállási műveletbe kezd a Mars felszínére.

Feladata az lesz, hogy értékes információkat gyűjtsön a misszió második szakaszához, amelynek központi eleme egy marsjáró eljuttatása lesz a vörös bolygóra. Ezt a járművet 2018-ban tervezik útnak indítani, érkezése a Marsra 2019 januárjára várható.