Felfedezték a legnagyobb négyszárnyú dinoszaurusz csontjait

InfoRádió / MTI
2014. július 16. 23:00
Az eddig ismert legnagyobb négyszárnyú dinoszaurusz csontkövületeit fedezték fel Kínában. A mintegy 125 millió éves lelet jelentősen befolyásolhatja a madarak eredetének elméletét.

A maradványokat az északkelet-kínai Liaoning tartományban tárták fel - olvasható a Nature Communications című szaklapban megjelent tanulmányban. Az őshüllő az úgynevezett Microraptorok, vagyis a szárnyas dinoszauruszok egy csoportjába tartozik, tudományos neve Changyuraptor yangi. Nem tudni, szárnyaival tudott-e repülni, vagy a földön kúszott.

Hossza 1,3 méter, súlya több mint négy kilogramm lehetett a Los Angeles-i Természettudományi Múzeum és a New York-i Stony Brook Egyetem kutatói szerint. Négy szárnya és körülbelül 30 centiméter hosszú tollfarka volt, ez a leghosszabb, amit eddig tollas testű dinoszaurusznál találtak - mondta Luis Chiappe, a Los Angeles-i múzeum kutatója.

A madarak sok tulajdonsága már egyértelműen kialakult a dinoszauruszoknál is hosszú idővel azelőtt, hogy a madarak színre léptek volna - magyarázta Alan Turner, a Stony Brook tudósa. Chiappe szerint további bizonyítékokra van szükség, hogy a dinoszaurusz repülési képességének minden részletét megértsék. "A Changyuraptor mindenesetre nagy lépés volt ebben az irányban" - tette hozzá.