DNS-t elemezve keresik Leonardo Mona Lisája modelljének sírját

InfoRádió / MTI
2014. április 30. 05:05
Francesco Giocondo néhai firenzei kereskedő családi kriptájában talált emberi maradványokat elemezve keresik Leonardo da Vinci Mona Lisa című festménye modelljének sírhelyét olasz antropológusok, akik kedden DNS-mintákat vettek a csontokból - jelentette be Silvano Vincenti történész.

Lehetséges, hogy a hajdani modell földi maradványai mégsem ott nyugszanak, ahová a dokumentumok szerint temethették: a Szent Orsolya-kolostor egyik sírboltjában. Ott kereste őket évek óta a Mona Lisa modellje után "nyomozó" Silvano Vincenti.

A Giocondók családi sírboltja a firenzei Santissima Annunziata-bazilika egyik kápolnájában van. Lisa Gherardini a firenzei selyemkereskedő, Francesco del Giocondo felesége volt, ezért emlegetik az olaszok Giocondaként a festményt.

Legfrissebb kutatásai nyomán meg van győződve arról, hogy eddig rossz helyen keresték "Gioconda nemesasszony" maradványait - mondta Vincenti kedden Firenzében, amikor a csontokat kiemelték a bazilika kápolnájából, majd innen a Bolognai Egyetem ravennai antropológiai laboratóriumába vitték őket elemzésre.

A csontok DNS-ét összevetik annak a három nőnek a génjeivel, akiknek maradványaira a Bolognai Egyetem kutatócsoportja két éve a hajdani firenzei Szent Orsolya-kolostor egyik sírboltjában bukkant, és egyikükről feltételezték, hogy Gherardini lehetett. Férje halála után a nő apácaként kolostorban élt a 16. század közepén bekövetkezett haláláig.

"A dokumentumokból biztosan tudjuk, a Santissima Annunziata-bazilika kápolnájában temették el Francesco Giocondót, Lisa Gherardini férjét, Francesco fiát, Bartolomeót, aki egy másik nőtől született, valamint Lisával közös gyermeküket, Pierót. Az utóbbi csontjaiból származó DNS-t hasonlítjuk össze a régi kolostor alatt talált női maradványokkal, így felfedhetjük, melyikük lehetett a festmény modellje" - magyarázta Vincenti.

Hozzátette azonban, hogy más lehetőség is felmerült: egyes dokumentumok szerint száz évvel Lisa Gherardini halála után, 1640 körül teljesen átépítették a Szent Orsolya-kolostort, így azokat a helyiségeket is, ahová őt eltemethették. A korabeli gyakorlat szerint - ha csak lehetett - a kolostorban nyugvó holttesteket áthelyezték a családi sírboltokba.

"Tehát az a meglepetés is érhet bennünket, hogy felfedezzük, Gioconda maradványai évszázadok óta a Santissima Annunziata-bazilika alatt nyugszanak" - fűzte hozzá. Az elemzés azonban nem lesz rövid, a szakemberek szerint legalább két hónapra lesz hozzá szükség.