Bonyolult küldetésen a kínai Holdistennő

Infostart
2013. december 3. 06:07
Eddig csak a volt Szovjetuniónak és az Egyesült Államoknak sikerült űrszondát küldenie a Hold felszínére. Most sikeresen útnak indították és pályára állították a Holdistennő-3 elnevezésű kínai űrszondát, amely a tervek szerint leszáll majd a bolygón. Erre december közepén kerülhet sor.

Horváth András űrkutató az InfoRádiónak elmondta, hogy a kínaiak nagyon intenzíven kezdték el vizsgálni a Holdat. Terveik szerint 2025-ben már embert szállító űrhajót kívánnak a Holdra küldeni.

Kínának ez már a harmadik űrszondája - emlékeztetett az űrkutató. Az első kettő a Hold körül keringett, sőt, a második elment egy kisbolygóhoz is, ahol fantasztikus képeket készített.

A Holdistennő -3-nak az a feladata, hogy december 6-a körül a Holdhoz érkezzen. A tervek szerint ott kering egy darabig, és 16-án le fog szállni a bolygó felszínére.

Az egész űrszonda 1,2 tonna, a leszállóegység 120 kilogramm - ismertette Horváth András. A fedélzeten egy sor műszer van, amelyek az elképzelések szerint három hónapig működnek. Helyet kaptak a szondán kamerák, amelyek előre-hátra néznek, és egy robotkar is, amelynek segítségével talajmintákat kívánnak venni.

Ez meglehetősen bonyolult kísérlet - hangsúlyozta az űrkutató. Az űrszondát ugyanis úgy kell irányítani, a pályát változtatgatni, amíg a leszállásra kijelölt medence fölé ér. Akkor elkezdik a fékezést, a leszállást. Ha ez sikerrel jár, az autó magától legördül a szondáról és elkezdi meglehetősen hosszú útját. A tervek szerint legalább tíz kilométert kell megtennie a Hold felszínén.

Az első és a második űrszonda meglehetősen részletesen lefotózta a leszállóhelyül szolgáló térséget, ezt tehát meglehetősen jól ismerik a kínaiak - tette hozzá a szakember.

Ez a kísérlet eddig csak a volt Szovjetuniónak és az Egyesült Államoknak sikerült - illusztrálta a vállalkozás horderejét Horváth András.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást