Hogyan segít rajtunk a burmai piton?

InfoRádió / MTI
2011. október 31. 08:32
A világ egyik legnagyobb kígyója, a burmai piton által kiválasztott zsírsavak segíthetnek a humán szívbetegségek elleni harcban - áll egy hüllőkről és egerekről készült tanulmányban.

A kutatást Colorado amerikai szövetségi állam egyetemén végezték. Ennek eredményeként felfedezték, hogy a természetes zsírok és olajok egyik alkotóeleme, a triglicerid mennyisége megötszöröződött a pitonok vérében egy nappal azután, hogy lenyelték a zsákmányukat.

Annak ellenére, hogy e zsírfajta szintje nagymértékben megemelkedett az akár kilencméteresre is megnövő kígyók szervezetében, a kutatók nem tapasztaltak zsírlerakódást a szívükben. Sőt a szív védelmében nagy szerepet játszó egyik enzim mennyiségének növekedését figyelték meg.

Miután meghatározták az emésztő pitonok vérplazmájának vegyi összetételét, a kutatók ezt a plazmát, illetve egy ehhez hasonló anyagot üres gyomrú pitonokba fecskendezték. Az injekciók után a kígyóknál szívizom-megnagyobbodást és az egészséges szívre utaló jeleket tapasztaltak.

A kísérletet egereken is megismételték, és ugyanazokat a jótékony hatásokat tapasztalták a szívükben.

"Felfedeztük, hogy a zsírsavak egy bizonyos kombinációjának jótékony hatása lehet az élő szervezetek szívének növekedésére" - magyarázta Cecilia Riquelme, a Science című amerikai tudományos folyóirat október 28-i számában megjelent tanulmány vezető szerzője.

"Most megpróbáljuk megérteni a folyamatot előidéző molekuláris mechanizmust, és reméljük, hogy az eredmények révén új terápiák dolgozhatók ki az ember szív- és érrendszeri betegségeinek jobb gyógyítására".