Ügyesebbek a polipok, mint hittük

InfoRádió / MTI
2011. május 24. 05:25
A néhai Paul példáján már láttuk, hogy a polipok ügyesen jósolhatják meg a focimeccsek eredményét, most pedig a jeruzsálemi Héber Egyetem kutatói azt is megmutatták, hogy egészen kontrollált mozdulatokra is képesek a nyolckarú állatok - számolt be a ScienceDaily című tudományos portál.

A polipok a legfejlettebb gerinctelenek között vannak, agyuk nagy, és gyorsan tanulnak. Nyolc karuk és mozgékony, szilárd váz nélküli testük segítségével igen sokféle feladat végrehajtására képesek: csúsznak, úsznak, párosodnak és vadásznak. Mindehhez a polip teste - szemben az állatok többségével, köztük az emberrel, akinek mozgását korlátozza a merev csontváz - korlátlanul rugalmas.

Éppen a szilárd váz hiánya miatt vélték úgy korábban, hogy a polip csak korlátozottan képes kontrollálni nyolc rugalmas végtagját. A Héber Egyetem kutatói kísérletükben azonban megmutatták, hogy ez másként van.

Átlátszó plexiüvegből készítettek egy háromválasztásos labirintust, amely arra kényszerítette a polipokat, hogy egyetlen karjukat használják. A feladatuk jutalom ellenében az volt, hogy egy tárgyat a tartályon kívülre emeljenek át.

A kísérletben szereplő polipok pontosan megtanulták a következő mozdulatokat: átdugták egyetlen karjukat egy csövön, kiemelték a vízből egy karjukat, majd a megjelölt tartályba nyúltak be vele. A feladatot vizuális információk segítségével végezték el, hogy megszerezzék a jutalomélelmet, és a mozdulatsor megismétlésére is képesek voltak.

A feladat sikeres végrehajtása az első alkalommal bizonyította, hogy a polip irányítani képes egyetlen karját is egy összetett mozgássoron belül, hogy elérje célját. A polip mozgáskontrolljának megértése segítheti a kutatókat abban, hogy megalapozzák a szilárd vázzal nem rendelkező robotok mozgásának és vezérlésének tervezését.

Az eredeti tanulmányt a Current Biology című tudományos folyóiratban tették közzé az izraeli szerzők.