Kína a gazdasági válság nyertese

Infostart
2010. szeptember 23. 07:40
Kína a világgazdasági válság nyerteseként gyors felzárkózását a globalizációnak köszönheti, hiszen az olcsó munkaerő és a nagyobb profit miatt telepíti oda a kapacitásait a tőke - mondta az MTA Világgazdasági Kutatóintézetének igazgatója az intézet Kínával foglalkozó konferenciáján.

Gazdasági, politikai és intézményi szempontból is Kína a világgazdasági válság nyertese - mondta Inotai András, aki arról is beszélt, hogy társadalomtudósok szerint a kínai fejlődési modell versenyképes lehet a kapitalista modellel szemben is, főleg a felzárkózó országok számára.

Az ország a világgazdasági válság nyerteseként gyors felzárkózását a globalizációnak köszönheti, hiszen az olcsó munkaerő és nagyobb profit miatt telepíti oda a kapacitásait a tőke - hangsúlyozta a az MTA Világgazdasági Kutatóintézetének igazgatója.

Inotai András emlékeztetett, hogy a válság előtt, 2008-ban 11 százalékkal nőtt a kínai GDP, 2009-ben az ütem 8,5 százalékra csökkent, de az idén ismét tíz százalék felett lesz. "A GDP-n belül a lakossági fogyasztás aránya 35, a beruházásoké 45 százalék, vagy kicsit magasabb, a többi a megtakarításokban testesül meg. A válság nyomán a kínai öntudat erősödése is megfigyelhető, amelynek hátterében természetesen az évtizedek óta tapasztalható gyors gazdasági növekedés áll" - jelentette ki.

Az Európai Uniónak nincs egységes Kína stratégiája, az egyes országok gazdasági érdekeik szerint viselkednek - mondta Inotai András. Mint kifejtette, Kína 2005 óta az EU legnagyobb szállítója, részesedése az EU importjából a két évvel ezelőtti 15-ről 18 százalékra nőtt. Az EU exportjában is egyre nagyobb részt képvisel az ázsiai ország, a két évvel ezelőtti hatról 8,5 százalékra emelkedett a súlya, jelenleg az USA után az EU második legnagyobb piaca.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást