Tízezerből kétezer - a madárfajok ötöde eltűnhet a Földről

Infostart
2010. május 31. 21:40
A Földön élő közel tízezer madárfajból kétezret fenyeget a kipusztulás veszélye; az Alaotra-tavi vöcsök kipusztulását például idén jelentették be a tudósok. A Magyar Madártani Egyesület munkatársa az InfoRádiónak arról beszélt: Magyarországon mindhárom fecskefaj, illetve a kerecsensólyom, valamint a parlagi sas állománya is jelentősen lecsökkent a viharos időjárás miatt.

Újabb madárfaj tűnt el a Föld színéről; az Alaotra-tavi vöcsök (Tachybaptus rufolavatus) kihalásáról a BirdLife

International adott hírt a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listájának frissítése nyomán. A vöcsökfaj kizárólag a nevében szereplő, Madagaszkár keleti részén fekvő tavon fordult elő, pusztulását egy tájidegen ragadozó halfaj okozta, de sok madár végezte a halászok hálóiba akadva is - mondta az InfoRádiónak a Magyar Madártani Egyesület (MME) munkatársa.

Horváth Márton hozzátette: az utolsó, biztosan azonosított Alaotra-tavi vöcsköket 1985-ben látták, azóta csak néhány, a kis vöcsökkel (Tachybaptus ruficolllis) hibridizálódott példányt figyeltek meg. Az MME honlapja szerint a faj teljes kipusztulásában egészen 2009-ig nem lehettek biztosak a szakemberek, ám a faj megtalálására tavaly tett utolsó nagyszabású kísérlet sem hozott eredményt. Az Alaotra-tavi vöcsök a 132. lett a világszövetség kihalt madárfajokat nyilvántartó listáján.

A legújabb Vörös Lista szerint a 10027 madárfaj közül kétezernél is több veszélyeztetett különböző mértékben. Négy faj a vadonból már eltűnt, kizárólag fogságban él, 190 a kihalás szélén áll, 372 veszélyeztetett, 678 sebezhető, 838 pedig közel veszélyeztetett - sorolta Horváth Márton.

A Magyarországon rendszeresen előforduló madárfajok közül is több szerepel a listán. Veszélyeztetett a vörösnyakú lúd, míg a sebezhető kategóriába a kis lilik, a borzas gödény, a fekete és a parlagi sas, a kerecsensólyom, a túzok és a csíkosfejű nádiposzáta.

Az MME munkatársa hozzátette: kollégái most gyűrűzik a kerecsensólyom fiókákat, amelyek idén - a rossz idő miatt - jóval kevesebben vannak, mint a korábbi években, és várhatóan ugyanezt tapasztalják majd a parlagi sas fiókák esetében.

Horváth Márton megjegyezte: a csapadékos, viharos időjárást a három Magyarországon költő fecskefaj is megsínylette. Ezek, bár világszerte jelentős az állományuk, itt veszélyeztetettek.

Hanganyag: Hegedûs Zsuzsa


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást