Budapesten a vulkáni hamu - különleges fotók

Infostart
2010. május 21. 15:11
Az ELTE Kőzettan-Geokémiai tanszéken működő Vulkanológiai csoport tanulmányozza az Eyjafjöll kitörés vulkáni képződményeit is - írja a Tűzhányó blogon Harangi Szabolcs tanszékvezető.

Eddig a vulkáni kitörés első napjának (március 20.) kőzetmintáját (egy kis bazalt salakdarab), valamint egy május 1-i vulkáni hamu-mintát kaptunk Mónos János baráti közreműködésével - írja az ELTE tanszékvezetője. A hamu Þorvaldseyri farmról származik, amit erős hamuhullás ért a vulkáni kitörés során.

A vulkáni hamut mikroszkóppal és scanning elektronmikroszkóppal, valamint Weiszburg Tamás (ELTE Ásványtani tanszék) segítségével röntgendiffrakciós módszerrel vizsgáljuk és rövidesen kémiai összetétel meghatározást is végzünk a kőzetüvegen és az ásványokon is - tájékoztat Harangi Szabolcs.

A kutató azt ígéri: az eredményeket a blogon is röviden bemutatják, most néhány különleges képet közöltek a vulkáni hamuról.

Az egyik mikroszkópos kép két kicsi vulkáni hamuszemcsét mutat, mindkettő kőzetüveg darab, amiben apró hólyagüregek vannak. Ezek a kitörő magmában lévő gázbuborkékok helyeit képviselik. A vulkáni üveg színe bazaltos összetételre utal, de ezt majd kémiai vizsgálataink még pontosítják.

A következő kép még erősebb nagyítással mutatja a vulkáni hamuszemcséket. Ezek scanning elektronmikroszkóppal készültek.

Ezek a képek is azt mutatják, hogy a vulkáni üvegszemcsék üregesek, azaz a robbanásos kitörést részben vagy teljesen magmás gázok hajtották, a magma szinte felhabzott a kitörése előtt - állapítja meg Harangi Szabolcs, az ELTE tanszékvezetője.