A világ leggyorsabb számítógépét készíti az IBM

Infostart
2009. február 5. 08:22
Alig fél éve, hogy üzembe helyezte a világ leggyorsabb számítógépét Minnesotában, az IBM most készít egy még gyorsabbat. A Sequoia 3422 négyzetmétert foglal el az erőműtelepen, ami működteti.

Hét hónappal azután, hogy az IBM megalkotta a világ leggyorsabb számítógépét, most megdöntve saját rekordját, készített egy még gyorsabbat. A szupergép neve Sequoia, és 2011-ben tervezik munkába állítani az amerikai energetikai minisztériumhoz tartozó Lawrence Livermore Nemzeti Laboratóriumban.

A Sequoia kétmillió laptop kapacitásával ér fel, másodpercenként húsz petaflopos sebességgel működik majd - júniusban munkába állt elődje csak egy petafloppal "döcögött". A flops ebben az esetben annyit jelent: FLoating point Operations Per Second ('lebegőpontos műveletek másodpercenként').

A flopsszal a számítógépek teljesítményét fejezik ki, különösen azokon a tudományos területeken, ahol gyakori a lebegőpontos műveletek használata. A petaflops egybilliárd, azaz tíz a tizenötödiken számú műveletet jelent másodpercenként.

A Sequoiát és isdősebb rokonát, a Downt a minnesotai Rochesterben építették föl nukleáris szimulációk céljára. A Sequoia "zabálja" az áramot: 3422 négyzetméteren sorakoznak hűtőnagyságú tápegységei.