Miért gyengébbek a nők a sakkban?

Infostart
2009. január 29. 08:00
Egy kutatás szerint a férfiak nem azért uralják a sakkranglistákat, mert jobbak a játékban, hanem azért, mert a nők egyszerűen nem szeretnek sakkozni.

Kevés nő sakkozik, ezért vezetik a ranglistákat mindig a férfiak - olvasható egy nemrég készült kutatásban.

Az Oxfordi Egyetem Kísérleti Pszichológia Tanszékének munkatársai kimutatták, hogy egyszerűen azért jobb a férfi sakkjátékosok eredménye 96 százalékkal, mert jóval többen vannak, mint a nők.

A kutatók a Német Sakkszövetség 120 ezer tagjának eredményeit vizsgálták, ahol a tizenhatszoros a férfi tagok aránya.

Azonban ha csak a versenyeken elért pontokat - tehát az egyes játékosok játszmákban elért eredményét - vesszük alapul, azt láthatjuk, hogy a férfiak csak egy kicsit eredményesebbek a nőknél.

Merim Bilacic, a kutatást végző tudóscsoport tagja, és a "Szükség van-e a sakkhoz intelligenciára?" című könyv szerzője elmondta: habár a legjobb 100 német férfisakkozó eredménye jobb, mint a top 100 női sakkozó teljesítménye, a kutatás azt mutatja, hogy a különbség 96 százalékban az erősebb nemhez tartozó játékosok nagyobb számának köszönhető. Ezzel együtt a biológiai vagy kulturális szempontok csak kis mértékben számítanak.

A teóriát igazolja az is, hogy az általános iskolások közötti versenyeken - amikor ugyanannyi fiú és lány játszik- a győzelmek aránya sokkal kiegyenlítettebb.

Talán a kevés hölgyjátékosnak köszönhető az is, hogy a Nemzetközi Sakkszövetség 100-as ranglistáján mindössze egyetlen női játékos található: a 36. helyen álló Polgár Judit - igaz, ő korábban hosszú ideig szerepelt a legjobb 10 között.

A jelenlegi női sakkvilágbajnok az orosz Alekszandra Konsztantyinovna Kosztenyuk. A sportág történetében a 25 éves játékos a tízedik, aki nőként megkapta a nagymesteri címet.