Két új lehetséges dinoszaurusz fajt fedeztek fel a Szaharában

InfoRádió / MTI
2008. december 17. 05:00
Két, valószínűleg új dinoszaurusz fajt fedeztek fel egy szaharai expedíció során - adta hírül a Portsmouthi Egyetem, amely szerint az utóbbi ötven évben Afrikában talált legizgalmasabb őslénytani leletek egyikére bukkantak.

Egy eddig ismeretlen szauropoduszról - egy hatalmas méretű növényevő dinoszauruszról - és egy új pteroszauruszfajról van szó. Az utóbbi az a hüllőfaj, amelyik megtanult repülni. Ezek az élőlények 100 millió évvel ezelőtt élhettek.

A megkövült maradványokat a brit Portsmouthi Egyetem, a dublini University College és a casablancai II. Hasszán Egyetem közös kutatócsoportja találta meg Marokkó délkeleti részén, az algériai határ közelében. A kutatók kiemelték, hogy nagyon ritkán fedeznek fel ilyen jellegű maradványokat. A pteroszaurusz csőrének egy nagyobb darabja, illetve a szauropodusz egyik, méteres hosszúságú csontja került felszínre.

David Martill, a Portsmouthi Egyetem paleontológusa hangsúlyozta, hogy ezen a területen nagyon ritkák a növényevő állatok, ezért a lelet különösen értékes.

Az ásatások 1984-ben kezdődtek. Az őslénykutatók viszontagságokkal teli útjuk során egy hónapot töltöttek a sivatagban, és mintegy 8 ezer kilométert jártak be. A Ziz-folyó áradása miatt négy napig az Atlasz-hegységben rekedtek. Miután megtalálták a szauropodusz csontját, öt napjukba került, hogy kiássák és egy fataligán lehozzák a hegyekből. A csont súlya alatt a járgány folyton belesüppedt a homokba.

A csontokat Dublinban fogják tanulmányozni, majd Marokkóban, egy természettudományi múzeumban állítják ki.