Megdöbbentő, de igaz: a cukor is függőséget okozhat!

Infostart
2008. december 11. 11:15
Tudományos bizonyíték van arra, amit a sok nagyevő már korábban is sejtett: függőséget okozhat a cukor. Mint kiderült, az édesség ugyanolyan vegyi folyamatokat indít el az agyban, mint a kemény drogok, vagyis a kokain és a heroin.

Állatkísérletekkel bizonyították be a Priceton Egyetem kutatói, hogy a cukor a kemény drogokéhoz igen hasonló hatást fejthet ki az agyban. A kísérleti állatok elvonási tüneteket is mutattak, és még hosszú távon is sóvárogtak az édesség után - számolt be a kutatást vezető Bart Hoebel pszichológia professzor.

A kutatók 12 órán keresztül nem adtak enni a patkányoknak, amelyek a következő 12 órában az élelem mellett cukrot is kaptak - pontosabban a cukros üdítőitalokhoz hasonló összetételű, 25 százalék glükózt és 10 százalék szacharózt tartalmazó édességet. A kísérlet három-négy hétig tartott.

Az édesség hatására nagy mennyiségben termelődött dopamin az agy jutalom-területében - a kemény drogok hatására az agynak ugyanezen a részén nő vagy csökken a dopaminszint.

Három hét után a patkányoknál ugyanolyan elvonási tünetek jelentkeztek, mint azoknál szoktak, akik éppen próbálnak leszokni a dohányzásról, az ivásról vagy a morfiumról.

S ami még érdekesebb: a tartós absztinencia nem "gyógyította ki" a patkányokat. Éppen ellenkezőleg: amikor lehetett, az állatok több cukrot fogyasztottak, mint korábban.

A kutatók azt remélik, hogy az eredmény segíthet a kábítószer- és alkoholfüggők, valamint az evési rendellenességben - bulimiában, anorexiában - szenvedők kezelésében, bár ehhez még további vizsgálatok szükségesek.