Pár gén megváltoztatásával termékenyebbek és hosszabb életűek lesznek a nőstény legyek. A tudósok régóta úgy tudják, "minél többet szülsz, annál rövidebb lesz az életed". John Tower, az Dél-kaliforniai Egyetem biológiaprofesszora szerint ez többnyire igaz is.
Õ és egy diákja, Yishi Li azonban fölfedezték azt a gént, ami miatt az öreg legyek is több petét tudnak rakni. (A petékből kikelt, bebábozódott hernyókat hívják csontinak a horgászok. A csontival jól lehet pecázni, kedvelik a halak.)
Azután, hogy az idősebb nőstény legyek megváltoztatják elhasznált génjeiket, több petét képesek rakni, és 5-30 százalékkal tovább élnek, mintha nem lennének erre képesek.
Tower szerint ezek a gének fellendítik az őssejtek aktivitását a legyek szaporodási szerveiben. Egyébiránt az őssejtek aktivitása a kor előrehaladtával csökkenne, és a szaporodásra sem volnának idővel képesek a rovarok.
Most azt vizsgálják a tudósok, vajon a légy más szerveiben is megfiatalodnak-e az őssejtek. A következtetések nem világosak számukra. Tower szerint ha a két megváltozott génből az egyiknek van emberi megfelelője, akkor annak feladata az lehet, hogy segíti a sejtek és vérerek kialakulását.