Tudományos bizonyíték van rá: előbb volt a tojás, aztán a tyúk

Infostart
2008. november 16. 09:00
Egy dinoszaurusz-fészek segítségével végre választ kaphatunk arra az ősrégi találós kérdésre, hogy mi volt előbb: a tyúk vagy a tojás - állítja két paleontológus. A helyes válasz: a tojás.

Az apró húsevő dinoszaurusz nőstény mintegy 77 millió évvel ezelőtt rakta le a tojásokat a homokos vízparton. Ám amikor a folyó áradni kezdett, a dinómama elmenekült, magukra hagyva még ki nem kelt utódjait.

A kutatók most tanulmányozzák a megkövesedett fészket és az abban talált, legalább öt részleges tojásmaradványt. A fészek hasonlít azokra, amelyeket a ma élő madarak raknak, a kutatás révén így kiderülhet, mikor alakult ki az őslényeknél a kotlás, a fészekrakás, a csúcsos tojás - és részleges választ kaphatunk arra is, hogy mi volt előbb: a tyúk vagy a tojás - magyarázta Francois Therrien, az albertai Royal Ryrrell Museum dinoszaurusz paleoökológiával foglalkozó kurátora.

Az tulajdonképpen még mindig nem világos, hogy a tyúktojás vagy a tyúk volt-e előbb - hangsúlyozta Darla Zelenitsky, a Calgary Egyetem paleontológusa, aki elsőként tanulmányozhatta a fészket.

Át kell fogalmazni a kérdést

De ha a kérdést a szó szoros értelmében vesszük, akkor a válasz egyértelmű: mivel már a dinoszauruszok is a madarakéhoz hasonló fészkeket készítettek és tojásokat raktak - jóval az előtt, hogy a madarak (így a tyúkok) megjelentek a Földön, akkor a tojás volt előbb.

Az eredeti kérdést tehát át kell fogalmazni, és úgy feltenni: mi volt előbb - a dinoszaurusz vagy a tojás?

A fosszilis fészket az 1990-es években fedezték fel, és azóta Calgaryban őrizték - ott vette észre Zelenitsky. Először mindenki azt hitte, hogy annak idején egy kacsacsőrű dinoszaurusz, vagyis egy növényevő rakta. Zelenitsky jött rá, hogy a "tettes" egy apró teropoda volt.

Mint a kutatók a Palaentology című szaklapban beszámoltak, a fészekben eredetileg 12 darab, 12 centi magas, csúcsos tojás helyezkedett el körben, így a terapoda anya rájuk ülhetett, és kelthette őket.

A vizsgálatból az is kiderült, hogy a nőstény egyszerre két tojást tojt - ami inkább a madarakra jellemző, amelyek egyszerre egy tojást tojnak, nem a krokodilokra, amelyek egyszerre rakják le az összeset.