Baktériumok pusztítják a műemlékeket

InfoRádió / MTI
2008. november 9. 13:36
Nem csupán az időjárás és a környezetszennyezés rongálja az épületeket, hanem a baktériumok is. Spanyol temetőkben és egy portugál templomban egyszerre öt olyan baktériumtörzset is felfedeztek, amely tönkreteszi a követ.

Leonila Laiz, a sevillai Természeti Erőforrások és Agrobiológia Intézetének kutatója és csapata a német "Naturwissenschaften" című szaklapban számolt be az új Rubrobacter baktériumokról. Ennek a csoportnak eddig mindössze három faját ismerték, amelyek - a most felfedezettektől eltérően - csak magas, 45-80 Celsius fokos hőmérsékleten szaporodtak.

A kutatók a spanyolországi Carmona római nekropoliszában Servilia és Postumius sírját, továbbá a portugáliai Vilar de Frades templomot vizsgálták meg. Az öt felfedezett baktériumtörzsből kettőt kis kőkockákon hagyták szaporodni, hogy laboratóriumi körülmények között rekonstruálják a pusztítás folyamatát. A baktériumok beépültek a kő felületébe, szaporodtak és sókristályokat képeztek.

Ha a kő kiszáradt, a baktériumfilm a kristályos réteggel együtt levált róla, és apró kis kőmorzsalékot rántott magával. Ez a folyamat hosszú idő alatt nagy kárt okoz a műemlékekben, sírokban és épületekben - írták a kutatók.