Nem észérvek, hanem benyomások alapján választunk

Infostart
2008. november 4. 09:30
Kompetensnek tűnő és vonzó - a választók az ilyen jelöltekre szavaznak a legszívesebben, főleg akkor, ha nőről van szó. A szakértők szerint John McCain és Barack Obama kampánystratégái is jól tudják, hogy az emberek jó része nem észérvek, hanem benyomások alapján adja le voksát.

A kampányfőnökök megértették, hogy az imázs sokat nyom a latban. Tudják, hogy ellentétben a népszerű nézettel, az emberek nem feltétlenül megfontoltan, racionális alapon döntenek arról, kire szavaznak, főleg, ha a jelölt nő - mondta Joan Y. Chiao, az illinoisi Northwestern Egyetem pszichológus szakértője.

Chiao és kollégái hetvennél is több egyetemistát kértek fel, hogy mondjanak véleményt egy sor női és férfi politikusról annak alapján, mennyire tűnnek hozzáértőnek, dominánsnak, vonzónak és megközelíthetőnek. Az önkéntesek kettesével nézték meg a politikusok képeit, és arról is dönteniük kellett, hogy melyikükre szavaznának, ha ők lennének az elnökjelöltek.

Nemi eltérések

A résztvevők a férfiakat kompetensebbnek és dominánsabbnak ítélték arcuk alapján, míg a nőket vonzóbbnak és megközelíthetőbbnek, és mindannyian a leghozzáértőbbnek tűnő jelöltekre adták volna voksukat. A választást ugyanakkor a legvonzóbb női és legmegközelíthetőbbnek választott férfi jelöltek nyerték volna.

A kísérlet résztvevői - férfiak és nők egyaránt - azokra a női jelöltekre szavaztak volna, akiket attraktívnak, egyben hozzáértőnek ítéltek. Még a lányok is azon kulturális elvárás alapján szavaztak, amely szerint az ilyen nők magasabb státuszba juthatnak. A fiúk, amikor arról kellett dönteniük, hogy kit választanának elnöknek, olyan férfiakra voksoltak volna, akik kompetensnek tűnt, míg a lányok azokra, akiket hozzáértőnek és megközelíthetőnek ítéltek.

Mi a fontos?

Egy másik kutatás szerint egy jelölt akár el is veszítheti a választást, ha arca nem szimpatikus a szavazóknak. Ennek során a résztvevők agyának oxigénszintjét mágneses rezonanciás képalkotó berendezéssel vizsgálták, amikor pusztán fotók alapján arról próbáltak dönteni, kire voksolnának.

Amikor az önkéntesek agyának érzelmekért felelős része akkor aktivizálódott, amikor olyan politikusok képeit mutatták nekik, akik az elmúlt évek választásaiból vesztesen kerültek ki. A kísérlet eredményéből arra lehet következtetni, hogy a jelöltek megjelenéséből levont következtetések igenis befolyásolják a szavazások kimenetelét.

"Nem állítjuk, hogy a választók kizárólag a jelöltek külseje alapján döntenek, vagy hogy ez nyomna a legtöbbet a latban, amikor határoznak. De úgy gondoljuk, hogy ez is számít, főleg akkor, ha a szavazók keveset tudnak a politikusokról" - mondta Ralph Adolphs professzor.