Meglepően egyszerű módszer jó benyomás keltésére

Infostart
2008. október 27. 06:00
Igencsak sok függ attól, hogy egy forró kávét vagy egy hideg sört, üdítőt szorongatunk kezünkben - hívja fel a figyelmet egy amerikai kutatás. A forró itallal mászkálókat ugyanis szívélyesebbnek látják a többiek, mint a hideg italt iszogatókat.

Az amerikaiak inkább megbíznak a külföldiekben, amikor azok egy csésze forró kávét tartanak a kezükben - mutatta ki egy friss kutatás. A felmérés önkéntesei 11 százalékkal szívélyesebbnek tartják az embereket, amikor forró italt isznak, mint amikor hideget. Mindez az önzést is befolyásolja.

Egy tesztben 41 önkéntest vettek rá, hogy tartson egy italt a kezében, amikor az előszobából a laboratóriumba lép. Majd arra kérték őket, hogy olvassanak egy képzeletbeli személyről, és helyezzék el ezt a karaktert egy hetes skálán, aszerint, mennyire találják az illetőt szívélyesnek.

A forró italt szorongatók inkább szívélyesnek gondolták a történetben szereplőt, ellentétben azokkal, akik hideg italt ittak. Az ital hőmérséklete azonban más személyiségjegyekkel nem állt kapcsolatban.

Az önzést is befolyásolja

Egy második tanulmányban 53 embert kértek meg arra, hogy tartsanak egy fűtött vagy éppen hűtött terapeutikus párnát. Amikor kitöltötték a párnáról szóló kérdőívet, rendelhettek egy italt maguknak vagy utalványt a barátaiknak. Aki hideg párnát kapott, inkább magának rendelt, aki fűtöttet, inkább a barátainak.

Nem ez az első alkalom, amikor a hőmérsékletet az érzelmekhez kötik. Egy nemrég publikált tanulmány például arra jutott, hogy akik egyedül vannak, magányosak, azok ridegebbnek gondolják magukat.

A kutatók arra jutottak, hogy amikor valakire azt mondja az angol nyelv, hogy "warm", ami magyarul a szívélyesnek felel meg, de szó szerint meleget jelent, akkor nem csupán metaforáról van szó.

Ha valaki testhőmérséklete melegebb, hajlamosak vagyunk az illetőt szívélyesebbnek gondolni, sőt a saját testhőmérsékletünk is megemelkedhet, és nagyvonalúbbá, bizalmasabbá válhatunk.