Természetes ritmusérzékkel a ragadozók ellen

Infostart
2008. október 16. 20:00
A halaknak természetes ritmusérzékük van, amely segít nekik elmenekülni a ragadozók elől - állítják amerikai tudósok.

A Kaliforniai Egyetem kutatói úgy vélik: a halaknak olyan "belső metronómuk" van, amely segíti őket a rajban való mozgásban, sőt a ragadozók elleni elszökésben is.

A Mu-Ming Poo által vezetett kutatócsoport a zebrahalak mozgását vizsgálta. A hal lárváit arra képezték ki, hogy megrántsák farkukat, amikor 6 másodpercenként felvillantottak egy fényt. A kutatók felfedezték, hogy a hallárvák "emlékeztek" a ritmusra, még akkor is, ha nem villant fel a fény.

A Nature szaklapban publikált tanulmány egyik szerzője szerint bár nem sikerült megfejteni, hogyan alakul ki a halaknál a ritmusérzék, de tény, hogy ez a képességük segíthet nekik az önvédelemben.

A zebrahal lárvájának legnagyobb ellenfele a szitakötőlárva, amely azonban csak nagyon nehezen tudja elkapni a kiszemelt lárvát.

"A támadások között a szitakötőlárvának újra fel kell vennie a támadópózt, és ez értékes másodpercekbe kerül" - magyarázza German Sumbre, aki szerint a zebrahal lárvája néhány kísérlet után fel tudja venni a támadások ritmusát, így meg tudja "jósolni" a szitakötő lárva következő rohamát, és akár el is tud menekülni.