Forradalmian új módszer a fájdalom csillapítására

Infostart
2008. október 9. 13:25
A morfinnál nyolcszor erősebb fájdalomcsillapítót fedeztek fel amerikai kutatók. A szer egyelőre kísérleti stádiumban van, és még csak folyékony formában létezik, ám a szakértők már a szájon át alkalmazható változaton dolgoznak.

Forradalmian új fájdalomcsillapító módszerre bukkantak az Észak-Karolinai Egyetem munkatársai: a szer, amelyet kifejlesztettek, három napon át hat, 14-szer annyi ideig, mint a morfium. A készítmény, amelyet injekcióval lehet a szervezetbe juttatni, azt a kémiai anyagot semlegesíti, amely a fájdalomérzetet okozza az agyban.

Az egyetem kutatónak sikerült azonosítaniuk egy bizonyos "fájdalomproteint" az idegsejtekben, és megtalálták a módját, hogyan alakítsák át úgy, hogy ne okozza, hanem elfojtsa a fájdalmat.

"A protein áttörést jelentő fájdalomkezelési módszer alapja lehet - mondta a kutatásban résztvevő Mark Zylka. - Minket is megdöbbentett, hogy egy injekciónak ekkora hatása lehet a fájdalomra. Ráadásul úgy tűnik, sokkal jobban működik, mint a manapság általánosan használt morfium."

A kutatásról szóló cikk a Neuron című szaklapban jelent meg. Eszerint a prosztatikus eredetű savi foszfatázt (PAP) egy genetikailag módosított, nagy fájdalmakkal küzdő egér gerincébe fecskendezték. A protein éppoly hatékonyan csillapította az állat fájdalmát, mint a morfium, de sokkal hosszabb időn, három napon át hatott.

Mark Zylka elmondta: a jelenleg folyékony formában, vagyis injekcióként használható szer is jól használható a fájdalom csillapítására, ám szeretnék, ha szájon át is alkalmazható lenne.