A vereség rémképe miatt szórjuk a pénzt

Infostart
2008. szeptember 28. 10:02
A vesztéstől való félelem miatt hajlamosak vagyunk a kelleténél több pénzt kínálni licitálásokon - derül ki amerikai vizsgálatokból.

Nem a győzelem után érzett öröm miatt vagyunk hajlamosak túllicitálni a másikat, hanem azért, mert félünk attól, hogy alulmaradunk a versenyben - bizonyította be két amerikai vizsgálat.

A Science tudományos szaklapban megjelent tanulmányból kiderült: a kutatók 17 embert kértek meg arra, hogy vegyen részt egy aukciós játékban vagy lottózzon. Előbbi lényege, hogy a résztvevők túllicitálják partnerüket, míg a lottónál nem volt ellenfél, csak a szerencse.

A szakemberek egy különleges készülékkel mérték a részvevők agyi aktivitását. Az aukciós játék közben az agy striatum részében - amely a jutalmazással van kapcsolatban - heves reakciókat mértek, amikor az illető veszített, de győzelem után alig volt érzékelhető bármiféle agyi válasz.

A vereség rémképe arra ösztönözte a résztvevőket, hogy egyre többet és többet ajánljanak - összegezték a vizsgálat eredményét a kutatók.

Hasonló eredmény

Egy másik vizsgálatban a New York-i egyetem szakemberei három csoportra osztották az aukciós játékban résztvevőket.

Az első csoport tagjait arra kérték, hogy egyszerűen csak licitáljanak, a másik csoportnak azt mondták, ha megnyerik az árverést, akkor 15 dolláros jutalmat kapnak, míg a harmadik csoport licitálói előre megkapták az összeget, de közölték velük: visszaveszik tőlük, ha nem nyerik meg az aukciót.

A harmadik csoportban lévők következetesen magasabb összeget ajánlottak az összes többi licitálónál - derült ki a kísérlet során.

"Úgy gondoltuk, hogy az vált ki az emberekből heves reakciókat, ha nyernek, de éppen az ellenkezője történt" - mondta a kutatás vezetője. Liz Phelps hozzátette: a résztvevők nem tudták, hogy kik ellen licitálnak, így ez olyan volt, mint a népszerű internetes aukciós oldalak árverései.

"Egy hagyományos aukción a túllicitálások még szélsőségesebbek lehetnek" - véli a professzor.