Véletlenül fedezték fel a valaha élt legapróbb dinoszauruszt

Infostart
2008. szeptember 24. 11:00
Az Észak-Amerikában valaha élt legapróbb dinoszaurusz maradványait fedezték fel kanadai kutatók. A csirke nagyságú állat azzal is kirítt óriási társai közül, hogy rovarevő volt.

Az apróságot Albertonykus borealisnak nevezték el. A különös külsejű, csirke nagyságú jószágnak karcsú lábai, csipeszszerű fogai és hatalmas karmokban végződő, zömök karjai voltak.

Az apró dinó maradványait még 2002-ben találták meg a fosszíliákban gazdag, nyugat-kanadai Albertában, Red Deer város közelében 20 Albertoszaurusz csontjaival együtt, ám nem vették észre, hogy a lelet egy eddig ismeretlen faj egyede.

Az apróság az újonnan felfedezett Alvarezszauridák családjába tartozik - rokonainak maradványait csak Dél-Amerikában és Mongóliában találták meg - mondta el Nick Longrich, a Calgary Egyetem paleontológusa, aki a kutatásai eredményéről a Cretaceous Research című szaklapban számolt be.

A kutatás eredménye újabb bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a dinoszauruszok a nyugati félgömb alsó részén keresztül vándoroltak át Ázsiába - tette hozzá a tudós.

A frissen felfedezett dinoszaurusz mindössze 60-70 centiméter magasra nőtt meg, és valószínűleg a fatörzsekben kutatott termeszek és méhek után. Longrich úgy véli, az apróság igen gyors lehetett, így csak az Albertoszauruszoknak és a Velociraptoroknak volt esélyük arra, hogy elejtsék.