Tudományos bizonyítékot keresnek arra, van-e élet a halál után

Infostart
2008. szeptember 18. 10:45
Milyen érzés a halál - erre a kérdésre keresik a választ brit és amerikai orvosok, akik hároméves vizsgálatot kezdenek olyan betegek körében, akiket szívroham vagy agyhalál után hoztak vissza az életbe.

A következő három évben 25 brit és amerikai kórház orvosai fognak alaposan kifaggatni 1500, a halálból visszahozott pácienst. Azt szeretnék megtudni tőlük, volt-e halálközeli élményük.

A halálból visszatértek közül sokan számolnak be arról, hogy alagutat vagy nagy fényességet láttak, mások a testükből "kilépve", a plafon közelében lebegve figyelték, hogyan próbálják visszahozni őket az életbe az orvosok.

A kutatás a Southamptoni Egyetem koordinálja, és Sam Parnia vezeti majd. "Ha be tudjuk bizonyítani, hogy az ember tudata megmarad az után is, hogy az agy 'kikapcsol', akkor kénytelenek leszünk foglalkozni azzal a lehetőséggel, hogy a tudat önálló valami" - hangsúlyozta Parnia.

Az orvos elmondta, hogy a tudományos bizonyítás érdekében a kutatásban résztvevő kórházak szóba jöhető helyiségeiben különleges polcrendszert építenek, amelyeknek a tetejére képeket raknak - ezeket azonban csak a plafonról lehet látni.

Ha a "testükből kilépett", a halálból visszatérő páciensek a beszámolójukban említést tesznek ezekről a képekről, akkor az élmény bizonyított. "Ha senki nem látja közülük a képeket, akkor bebizonyosodik, hogy a halálközeli élmény csak illúzió, hamis emlék" - magyarázta Parnia, aki egy sürgősségi osztályon dolgozik, így saját tapasztalataiból tudja, hogy a tudomány nem foglalkozik kellőképpen a halálközeli élményekkel.

"A közhiedelemmel ellentétben a halál nem egyetlen pillanat alatt következik be, hanem egy folyamat végén, amely azzal kezdődik, hogy megáll a szív, leáll a tüdő és az agy abbahagyja a működést - ezt hívják orvosi szakkifejezéssel szívleállásnak" - mondta az orvos.

A szívleállás után azonban a sürgősségi osztályokon még folytatják a harcot a beteg életéért - akár egy óránál is tovább. Ekkor még előfordulhat, hogy sikerül visszahozniuk a beteget az életbe.

"Amit a betegek ezalatt tapasztalnak, az fantasztikus lehetőséget ad arra, hogy megértsük, mi vár valamennyiünkre, amikor meghalunk" - állítja Sam Parnia.