A téli depresszió oka: kevesebb napfény, több protein

Infostart
2008. szeptember 3. 20:45
Nyomott hangulat gyötri a téli napokon? Attól fél, ahogy múlik az ősz, hamarabb kimerül és érzelmileg labilisabb lesz? A torontói egyetem munkatársai szerint ennek oka az, hogy az agy a borúsabb időben többet termel egy proteinből, amely így télen hatásosabban köt le egy hangulatszabályozót.

A szezonális érzelmi zavar legyengítheti az embert. A problémát az okozza, hogy télen kevés napfény ér minket. Egy most publikált tanulmány szerint ilyenkor több protein termelődik az agyban, ami leköti benne a hangulatszabályzó szerotonint.

Ugyancsak kapcsolatba hozható a téli érzelmi labilitással az energiahiány, a kimerültség, a túl sok evés és a túl sok alvás.

A torontói egyetem kutatói azt írják: a mérsékeltebb éghajlatú övezetek lakói vidámabbnak és energikusabbnak érezték magukat a világosabb napokon, a téli időszakban viszont sokuk számolt be lehangolódásról és fáradságról.

A tudósok 88 ember agyát vizsgálták 1999 és 2003 között. Azt figyelték, vajon hogyan változik egy protein, a szerotonin transzporter aktivitása. Ez köti ugyanis meg a szerotonint, így megtisztítva attól az agysejtek közeit. Az aktívabb protein tehát kevesebb szerotonint eredményez, és így nagyobb lesz annak a valószínűsége, hogy nyomott hangulatba kerülünk.

A protein ősszel és télen jóval aktívabb volt, mint az év másik felében. Azt gondoljáka kutatók, hogy a fény közvetlen hatást gyakorol a protein aktivitására. Így valószínűsítik, hogy a téli hangulatingadozások és az ekkor sokaknál jelentkező depresszió a rövidebb napok következménye.