A kukacok a kutatók utolsó reményei a gyilkos kór elleni harcban

Infostart
2008. augusztus 7. 09:00
Brit kutatók azt remélik, hogy nyüvek segítségével sikerül olyan antibiotikumot kifejleszteni, amellyel sikeresen vehetik fel a harcot a rezisztens szuperbaktériumok ellen.

A nagy-britanniai Swansea Egyetem kutatói a selymes döglégy nyüveinek váladékából kifejlesztettek egy antibiotikumot, amelyből reményeik szerint injekciót, tablettát vagy kenőcsöt készítve sikeresen felvehetik majd a harcot a szuperbaktériumok 12 törzse, valamint az E.coli és a C.difficile ellen is.

A Seraticinnek nevezett antibiotikum fertőzést megelőző hatását még vizsgálják a brit kutatók belga kollégáik bevonásával.

Egyetlen csepp antibiotikum készítéséhez 20 nyűre van szükség, a kutatók azonban abban bíznak, hogy ha sikeresen befejezik a fertőzést gátló vegyület azonosítását, akkor megtalálják a módját annak is, hogy azt mesterségesen elő lehessen állítani.

Csak ez után kezdődhet a tesztelése emberi sejteken, majd annak vizsgálata, hogy a szer mennyire hatékony a gyógyításban.

A fertőzések megelőzésére ma is használják az élő nyüveket - ezért is nevezik a kutatók a légypetéből kikelt kukacokat "hatásos, apró gerilláknak".

A nyüvek ugyanis olyan enzimeket termelnek, amelyek megtisztítják a nyílt sebeket, amelyek így kevésbé lúgos kémhatásúvá válnak, ami lassítja a baktériumok terjedését. Ráadásul olyan antibakteriális vegyi anyagokat is termelnek, amelyek megölik a kórokozókat - magyarázuta Alun Morgan, a walesi ZooBiotic. Ltd. Munkatársa; innen látták el nyüvekkel a brit kutatókat.

Dolgoztatnak nyüvekkel a Manchesteri Egyetem kutatói is, akik a kukacokkal a cukorbetegek lábán keletkező fekélyeket tisztíttatják ilyen módon. A vizsgálat során arra az eredményre jutottak, hogy a nyűterápia hatására három héten belül a fekélyek begyógyulnak, míg ugyanez a hagyományos kezelés következtében 28 hét elteltével következik csak be.