Kipusztulhat a főemlősök közel fele

Infostart
2008. augusztus 5. 12:45
Egy átfogó tanulmány szerint a főemlős fajok 48 százaléka kipusztulhat. Ázsiában a legdrámaibb a helyzet. A fajok eltűnésének okai az erdők irtása és a vadászat.

A Természetvédelmi Világszövetség listát készített azokról a fajokról, amiket a kihalás veszélye fenyeget. Az összesítés szerint az Ázsiában élő főemlősök több mint 70 százaléka veszélyeztetett.

A trópusi erdők irtása mindig is a fajok veszélyeztetettségének fő oka volt, de úgy tűnik, hogy néhány területen a vadászat jelent igazi veszélyt, miközben az állatok élőhelye érintetlen - véli Russel Mittermeier, a világszövetség főemlősökkel foglakozó csoportjának vezetője.

A több száz szakértő közreműködésével készített átfogó tanulmányból kiderül, hogy a főemlősök 634 fajának és alfajának 11 százaléka a kihalás szélére került, 22 százaléka rendkívül veszélyeztetett, 15 százalék pedig veszélyeztetett.

Ázsiában a legdrámaibb a helyzet, ott ugyanis a fajok 71 százaléka került a kihalás szélére. Kambodzsában például a főemlősök 90 százaléka a lista rendkívül veszélyeztetett kategóriájába került.

"Elég látványos módon töröljük el a föld színéről a főemlősöket" - mondta Jean-Christophe Vie, a világszövetség alelnöke, aki szerint a főemlősök könnyű célpontjai a vadászoknak, mert gyakran feltűnnek, csoportokban élnek, és zajosak.

A környezetvédők megemlítik az Afrikában élő vörös kolobuszmajmot, aminek 13 faja közül 11-et a veszélyeztetettek közé soroltak.

Azonban sikerről is beszámolhattak az állatvédők: a sokáig a kihalás szélén álló hegyi gorillákat a rendkívül veszélyeztetett kategóriából a veszélyeztetettbe tették át. Ugyanez történt a Brazíliában élő arany és fekete oroszlántamarinokkal.

"Ez hosszú évtizedek munkája" - mondta Vie, hozzátéve: a vadon élő oroszlántamarinok már majdnem kihaltak, de nagy számuk élt a világ állatkertjeiben. A gondozók összefogtak, és elindítottak egy programot, hogy visszaszoktassák az állatokat a vadonba.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Sárközi Mátyás összefoglalója
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást