Vírusokkal buktatják le a rákos sejteket

Infostart
2008. július 12. 18:31
Amerikai tudósok olyan vírusváltozatot hoztak létre, amelynek segítségével állatkísérletekben könnyen azonosítani tudták a prosztatarákos sejteket. Ha a módszer az embereknél is működik, az jelentősen megkönnyítheti az áttétes tumorok kezelését.

A daganatos betegség különösen akkor válik veszélyessé, ha a szervezetben az eredeti tumortól távol áttétek képződnek, amelyeket nehéz felismerni és kezelni. A férfiakat leggyakrabban megtámadó prosztatarák esetében különösen bonyolult azonosítani az áttéteket.

Ez a gyógyításban azért jelent problémát, mert az áttétek ismeretében az orvosok már kénytelenek erőteljesebb kezelést alkalmazni, ami azonban - a mellékhatások elkerülése végett - nem történik meg, ha nem ismerik fel a másodlagos tumorokat.

A prosztatarák terjedésének egyik első jele, ha a daganatos sejtek megjelennek a medence nyirokcsomóiban, ez azonban önmagában igen nehezen ellenőrizhető. A Kaliforniai Egyetem kutatói ezért olyan, a megfázás kialakulásában szerepet játszó vírust fogtak munkára, amely gyakran végzi az immunrendszer részét képező nyirokcsomókban.

A szakemberek úgy módosították a kórokozókat, hogy csak a prosztatarákos sejtek belsejében lépjenek működésbe, és olyan fehérjét termeljenek, amelyet könnyű kimutatni PET-CT vizsgálattal. Ennek köszönhetően már a nyirokcsomóban lévő apró daganat is azonosíthatóvá válik.

Hangsúlyozni kell ugyanakkor, hogy a módszer még csak egerekesetében működik, és további vizsgálatokra van szükség, mielőtt embereken is alkalmaznák. Mindenesetre ha ez megtörténik, az sok férfi életét mentheti meg.

A tudósok közben tovább igyekeznek finomítani a módszert, végső céljuk ugyanis az, hogy a vírussal olyan "csomagot" juttassanak el a rákos sejtekbe, amely elpusztítja azokat.