Az óriás varangy megállíthatatlanul pusztít

InfoRádió / MTI
2008. július 12. 19:10
Az óriási aga varangy (Bufo marinus) folytatja pusztító hadjáratát Ausztráliában. Az eredetileg az amerikai kontinensen honos, 1935-ben a cukorrépa kártevője ellen kísérletképpen betelepített kétéltű paraziták és természetes ellenség híján robbanásszerűen szaporodik a kenguruk földjén. Miután több varánusz- és kígyóállományt megtizedelt, úgy tűnik, most a krokodilokon a sor.

A sydneyi egyetem kutatói az édesvízi Johnson-krokodilok (Crocodylus johnsoni) drasztikus állománycsökkenésére figyeltek fel a kontinens északi részén - tudósít a német Die Welt című napilap.

Mike Letnic, a kutatás vezetője kollégáival évek óta számlálja a krokodilokat. Amikor összehasonlították az agák elterjedési területét a krokodilokéval, feltűnt, hogy ahol felbukkantak a békák, mindenütt nagymértékben megnőtt a krokodilok halálozási rátája. Egyes állományok nagysága 77 százalékkal csökkent 2005 óta.

A krokodil ugyanis mindent megeszik, ami az útjába kerül, magyarázza Letnic. A húszcentis varangyok fején és hátán elhelyezkedő mirigyek azonban halálos mérget fecskendeznek támadóik szájába.

A krokodilfogyatkozás azért is nyugtalanítja a kutatókat, mert ha egy olyan csúcsragadozó, mint a Johnson-krokodil eltűnik, az az egész táplálékláncra, és így az ökoszisztéma teljes egészére is kihat.

Az invázió megállítására tett eddigi összes kísérlet kudarcba fulladt. A kezdetben párezres varangyállomány mára becslések szerint a százmilliót is meghaladja.