Arany- és gyémánteső elől menekült a jégkorszaki ember

InfoRádió / MTI
2008. július 12. 14:59
Gyémántot és nemesfémet is bőven tartalmazó törmelékzápor hullott az Egyesült Államok keleti részére a legutolsó jégkorszak alatt egy üstökös felrobbanása következtében - vélekednek amerikai tudósok.

Az Ohio és Indiana államban található drágakövek és nemesfémek vegyelemzése alapján a szakemberek feltételezik, hogy azok évezredekkel ezelőtt a mai Kanada területéről származnak.

Ez az elmélet egybecseng a mostani kutatásban is résztvevő Allen West geofizikus elméletéval, miszerint 12.900 évvel ezelőtt a Kanada keleti részén lévő gleccserek és jégmezők fölött egy 4,8 kilométer átmérőjű üstökös robbant fel, emberek és állatok tömeges pusztulását okozva.

A szakember kifejtette: a robbanás ereje felkaphatta a gyémántokat, nemesfémeket tartalmazó kőzeteket, esetleg a gleccserek később megolvadó vize szállíthatta az Egyesült Államok mai területére. Az "arany- és gyémánteső" hónapokon át tarthatott.

"Némely drágakődarabok oly aprók voltak, hogy be lehetett őket lélegezni. Ám voltak nagyobbak is, amelyek a robbanás után néhány másodperccel jégesőként záporoztak a Földre. A súlyosabb arany- és ezüströgök pedig komoly sebesülést okozhattak, ha embereket vagy állatokat találtak el" - magyarázta Allen West.

A felrobbanó üstökös égő darabjai valószínűleg lángba borították az erdőket, az állatok bundáját, az emberek ruházatát és haját. Allen West és kollégái szerint ez okozhatta a mamutok és masztodonok kihalását Észak-Amerikában, ahogy a kőkorszaki Clovis-kultúra eltűnését is.

Az új-mexikói Clovis mellett talált leletek alapján elnevezett törzsek 13.000 évvel ezelőtt jelentek meg a térségben, de röviddel később nyomuk veszett.

A sorozatos robbanások miatt óriási mennyiségű édesvíz került az Atlanti-óceánba, ami váratlan globális lehűlést okozott. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a legutolsó jégkorszak alatt bekövetkezett klímaváltozás egy katasztrofális esemény eredménye lett volna.