Férfisellőt találtak a 17. század Titanicján

Infostart
2008. július 2. 21:45
A 17. századi világ egyik legnagyobb hajójára bukkantak a kutatók az angol partok mentén. A hajó brit vagy holland tulajdonban állhatott. Azt még nem tudják, kereskedelmi- vagy hadihajó volt-e. Az is lehet, hogy egy ekkoriban szokványos tengeri csatában süllyedt el.

A világ egyik legdrágább üdülőkörzetétől, a dorseti Sandbanks-félszigettől egy mérföldre, hétméteres mélységben, kotrási munkálatok közben bukkantak rá a 17. század egyik legnagyobb hajójára.

A 39 méter hosszú, tölgyfából készült roncsról még nem tudni, hogy kereskedő- vagy hadihajóként szolgált-e. A brit, esetleg holland háromárbocos 1620 körül süllyedhetett el. A korabeli világ Titanicja lehetett - hegyezte meg a kutatást vezető David Perham.

A fedélzeten rengeteg kincset találtak a búvárok. Köztük van egy férfisellő szobra is, drágakő szemekkel. Hét ágyú, edénytöredékek, hordók, egy rézserpenyő és egy ezüstkanál is a talált tárgyak közt szerepel.

A szobrot David Perham a házi medencéjében őrzi. Azt mondja, jó okuk van feltételezni, hogy a férfisellő egy kollekció része volt. Az alkotás státusszimbólum lehetett a maga idejében.

Ezekben az években a spanyolokkal, a hollandokkal és a franciákkal is háborúban álltak az angolok. Nem messze a roncstól, Portland környékén is zajlott egy tengeri ütközet, így elképzelhető, hogy a hajó ekkor sérült meg, és süllyedt a tenger fenekére.