Artúr király legendája csak nacionalista propaganda?

Infostart
2008. július 1. 08:45
Francia történészek szerint az angolok politikai okokból alkották meg Artúr király legendáját. Habár létezett valaki, aki halványan emlékeztet a mesék hősére, de ő egy olyan walesi lehetett, akinek a hódító angolszászok voltak az ellenségei - vélekednek a tudósok.

A franciaországi Rennes egyetemén "Artúr király: egy legenda születése" címmel rendeznek kiállítást és konferenciát a következő hónapban. A rendezők azt mondják: elég bizonyítékuk van arra, hogy igazolják a népszerű történet tarthatatlanságát, hiába próbálják újra meg újra föleleveníteni azt a "brit nacionalisták".

Hangsúlyozzák: a történészeknek művészek és írók segítettek megalkotni a híres legendát. Egyik tipikus képviselőjük a viktoriánus kor egyik udvari költője, Lord Tennyson, aki a brit birodalom hatalmának csúcsán úgy rajzolta meg Artúr portréját, mint egy velejéig tisztességes angolét, aki megbízható kardja, az Excalibur segítségével lehozta a földre a mennyországot.

Sarah Toulouse, a kiállítás kurátora úgy nyilatkozott: Artúr király olyan mitikus személy, akit lényegében politikai okokból alkottak meg a történelem folyamán. Hozzátette: ha tényleg létezett volna, több bizonyítéka volna a létezésének. A kurátor arra jutott, a legenda legkorábbi részei a 7. századi Walesbe vezetnek vissza bennünket. A 13. században azonban már Európa-szerte ismerték a történetet.

Észak-Franciaországban már az 5. században népszerű volt egy lovag meséje, aki a gyűlölt angolszászok ellen küzdözz. Artúr királyt és kerekasztalának lovagjait különösen szerették a bretonok.

Mindezek ellenére a francia tudósok nem követelik maguknak Artúrt.